Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Питання профілактики дирофіляріозу залишається актуальним впродовж всього року (24/02/2020 15:44)

Щороку серед населення Запорізької області реєструється близько десятка захворювань на підшкірний гельмінтоз - дирофіляріоз,  за 5 останніх років - 43 випадки, 88,0% яких мають місцеве походження. Тобто, зараження відбулось на території області. Уже в 2020 році за медичною допомогою звернулось троє мешканців Запоріжжя, хворих на дирофіляріоз. Ці випадки можуть бути результатом зараження в теплий період року, але можливо « підхопити» дирофіляріоз навіть взимку.

Дирофіляріоз - це трансмісивний (передається через укуси комах) гельмінтоз тварин сімейства псових, котячих , іноді - людини. В перекладі з латині - «зла нитка». Саме ниткоподібні круглі черви білого кольору, довжиною 50-170 мм, шириною 0,3 - 1,2 мм є збудниками дирофіляріозу . Буває дирофіляріоз двох видів – внутрішній та підшкірний. В усіх зареєстрованих в Україні випадках дирофіляріозу серед людей гельмінт знаходився під шкірою чи слизовими оболонками (збудник D.repens). Внутрішній дирофіляріоз, викликаний D.immitis, реєструвався у жителів Австралії, Японії, США, Канади, Південної Європи (Італії, Франції). Діагностувався він як легеневе захворювання, котре в більшості випадків мало безсимптомний перебіг, виявлялося випадково під час рентгенологічного обстеження. У тварин, при паразитуванні D.immitis, може уражатись серце, бронхіоли, мозок.

Основним джерелом дирофіляріозу є хворі тварини, в крові яких знаходяться мікрофілярії. Ураженість собак на дирофіляріоз на території України коливається від 1,4% до 45%. В Запорізькій області, за даними Держпродспоживслужби, ураженість мікрофіляріями серед господарських собак у 2019 році склала 2,5%. Фактів виявлення мікрофілярій у крові людини не зареєстровано.

Зараження людини відбувається при укусі кровосисними комахами, в основному комарами різних видів, навіть тими, що мешкають в підвалах і в холодну пору року можуть з’являтися в під’їздах та залітати у квартири, кусати хворих тварин, а потім заражати людину. При безпосередньому контакті з хворими собаками, котами захворювання не передається. З моменту зараження (укусу комара) до утворення пухлини проходить не менше 1 місяця, іноді до 2 років.

Перші симптоми захворювання – припухлість або безболісна пухлина, на місці локалізації якої може бути почервоніння, свербіж, печія. Від місця локалізації гельмінта залежать клінічні прояви захворювання. Найчастіше спостерігається ураження очей, голови, шиї, тулуба, рук, ніг. В наших двох випадках місцем локалізації була голова, в одному - око. Із загальних симптомів - можливе підвищення температури, головний біль, нездужання, погіршення зору. В 50% випадків відзначається підшкірна міграція гельмінта. Відстань, на яку переміщується гельмінт, складає від декількох до десятків сантиметрів, іноді досягає 30 см за дві доби. Максимальний термін життя дирофілярій в організмі хазяїна становить два роки. Основний метод лікування – хірургічний. При цьому, функції уражених органів ніколи не порушуються. Летальних випадків від підшкірного дирофіляріозу серед людей не зареєстровано!

Усі хворі на дирофіляріоз відзначали напади комарів або іншої мошкари за місцем проживання, під час перебування в лісі, на дачі, біля водоймищ, тощо.

Попередження захворювання людей на дирофіляріоз включає:

- лікування тварин (собак, котів), як джерела хвороби (здійснюється ветеринарною службою);

- боротьба з переносником (деларваційні та дезінсекційні заходи здійснюються підприємствами усіх форм власності);

- лікування та диспансерний нагляд (до трьох місяців) за хворими людьми (здійснюється закладами охорони здоров’я).

Але основним профілактичним заходом при дирофіляріозі, як у тварин, так і у людей, залишається захист від укусів комарів. Для таких цілей існує велика кількість репелентів – препаратів, що відлякують комарів і мошкару; ефективне використання електрофумігаторів з інсектицидними пігулками або рідинами; інсектицидних спіралей; носіння одягу, який максимально захищає від укусів комах, особливо в вечірній час; засітчення вікон та дверей. Для собак і кішок можна рекомендувати різні види нашийників.

Слід пам’ятати, що своєчасне звернення до лікаря убезпечить вас від ускладнень!

24/02/2020 15:44


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC