Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Про наслідки пожеж у зоні відчуження Чорнобильської атомної електростанції для населення Запорізької області (13/04/2020)

Пожежа в екосистемах – це беззаперечне зло, а особливо, коли пожежа виникає у зоні відчуження Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС).

У побуті слово «радіація» має здебільшого негативний відтінок. Тому багато людей стурбовані, чи не погіршиться їх здоров’я внаслідок радіаційного впливу від таких пожеж. Суперечлива інформація з різних джерел тільки посилює стурбованість.

На що, перш за все, необхідно звернути увагу?

1. Доза опромінення – це кількість енергії, яку організм отримає за якийсь період часу. Доза формується від природних джерел (випромінювання з космосу та земної кори – гамма-фон) та техногенних джерел (медицина, атомна енергетика, використання джерел іонізуючого випромінювання (ДІВ) на виробництві тощо). Природна доза опромінення людини у більшості країн світу, зокрема і в Україні, становить близько 3 мілізіверт на рік (мЗв/рік). Це значення нормативними документами не лімітується – некерована компонента. Обмежується тільки сумарна доза опромінення техногенними джерела – керована компонента. Ліміт дози від техногенних джерел в Україні становить 1 мЗв/рік для населення та 20 мЗв/рік для осіб, які працюють з ДІВ.

2. Потужність експозиційної дози (ПЕД) – одиниця, яка характеризує енергію за короткий період часу (секунду, годину). Якщо дозу умовно порівняти з відстанню, то потужність дози – це швидкість, тобто відрізок шляху за одиницю часу. Фонові показники – гамма-фон – на більшості території України становлять від 10 до 40 мікрорентген за годину, або 0,1-0,4 мікрозіверт за годину (мкЗв/год).

Як правило, фонові значення ПЕД відносно стабільні для кожної місцевості, хоча і коливаються навколо середнього значення протягом доби (в межах 50 %), року (у кілька разів) під впливом погодних умов, вологості ґрунту, товщини снігового покриву та інших факторів. Вони також змінюються від висоти місцевості (менший гальмівний шар атмосфери), тому при перельотах на море ми отримаємо «добавку» у 4-7 мкЗв/год.

У зоні відчуження значення ПЕД змінюються від 0,1 мкЗв/год на периферії до десятків і сотень мкЗв/год у «рудому» лісі та інших місцях на слідах аварійних випадінь.

3. Активність це величина, яка визначається відношенням кількості спонтанних перетворень за інтервал часу. Одиниця вимірювання – бекерель (Бк). На практиці важливішою для нас є питома активність, тобто вміст, концентрація радіоактивного елемента в деякому об’ємі чи масі речовини. Виражається в бекерелях на кілограм (у продуктах та інших твердих тілах) чи на кубічний метр (у воді, повітрі). Гігієнічні нормативи та допустимі рівні виражаються саме через питому активність.

Що відбувається при пожежі на забрудненій території?

Внаслідок горіння трави, лісової підстилки чи деревини у повітря піднімаються аерозолі – переважно частинки попелу різного розміру. Разом з ними виносяться мінеральні речовини, у тому числі радіонукліди. Активність, яка була зосереджена в органічній речовині, розподіляється у деякому просторі, строго кажучи, площинне джерело радіоактивності доповнюється об’ємним, але загальна кількість радіонуклідів у цьому місці не змінюється. Тому у нинішніх реаліях радіаційного забруднення території не можна говорити про підвищення ПЕД навіть безпосередньо у місці пожежі, не кажучи про сусідні райони і тим більше на території Запорізької області.

ДУ «Запорізький ОЛЦ МОЗ України» регулярно здійснює радіаційно-гігієнічний моніторинг гамма-фону території, продуктів харчування, питної води та об’єктів довкілля. За результатами вимірювань гамма-фону території в контрольних точках багаторічні показники за квітень поточного року не змінилися і становлять 0,12-0,14 мкЗв/год. Вміст 90Sr та 137Cs в основних харчових продуктах, що складають раціон харчування, значно нижчий за допустимі рівні. Опромінення населення області від перебування на вулиці, в приміщеннях, споживанні продуктів харчування та питної води не перевищує 1 мЗв/рік.

Горіння лісів у зоні відчуження Чорнобильської АЕС не впливає на стан радіоактивності території Запорізької області.

Завідувач радіологічної лабораторії Л.Т.Лемешко

13/04/2020


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC