Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

25 квітня - Всесвітній день боротьби з малярією (22/04/2020 12:39)

Малярія залишається актуальною проблемою для всього людства, нарівні з туберкульозом та СНІДом.

За інформацією ВООЗ, в 2018 р. на малярію в усьому світі захворіло 228 млн. людей, померло 405 000. Це дещо менше, ніж в 2017 році - 231 млн. та 461 000 відповідно. І значно менше, ніж наприкінці минулого століття - 300 млн. хворих та 1,5 млн. померлих.

Смертність від малярії у світі складає 0,17% - 0,5 %.

Основні факти про малярію        

Малярія — небезпечне для життя захворювання, яке викликається паразитами роду Plasmodium (захворювання людей спричиняє 5 видів плазмодію)

Збудник малярії передається людям найчастіше через укуси інфікованих малярійними плазмодіями самок комарів роду Anopheles.

Особливо сприйнятливим до малярії контингентом є діти у віці до 5 років - в 2018 р. на їх долю припало 67% (272 000) усіх випадків смерті від малярії у світі.

За даними  ВООЗ, заразитися малярією можна у 87 країнах світу з тропічним та субтропічним кліматом, в основному, це країни Африки, Південної Азії та Америки.

Непропорційно высока частка глобального тягара малярії припадає на Африканский регіон - в 2018 р. 93% усіх випадків малярії та 94% випадків смерті від малярії.

Малярія піддається профілактиці та лікуванню.

В 2018 р. загальний обсяг фінансування діяльності по боротьбі з малярією складав 2,7 млрд долл. США.

Про епідситуацію в Україні та Запорізькій області

Щороку в Україні реєструється близько півсотні завізних випадків малярії серед осіб, які з різних причин, в тому числі і з туристичною метою, побували в ендемічних з малярії країнах. І майже кожного року трапляються летальні випадки. В 2019 році в Україну завезено 38 випадків малярії, з них 2 хворих померло від тропічної малярії (5,26%) в Херсонській та Львівській областях.

В Запорізькій області за 5 останніх років діагностовано 9 випадків завізної малярії, один з них - з летальним наслідком від тропічної малярії в 2017 році. Найчастіше (8 випадків) завозилась саме тропічна малярія, яка є небезпечною в плані тяжкості клінічного перебігу. Крім того, зареєстровано 1 випадок епіднебезпечної для нашої області триденної малярії, специфічні переносники якої (комар Anopheles) наявні в регіоні. На даний час хворого знято з обліку.

В 2019 році зареєстровано 3 завізних випадки тропічної малярії (у студента із Нігерії та у 2-х безробітних мешканців Запоріжжя, які побували в Чаді та Екваторіальній Гвінеї ). Хіміопрофілактичне лікування захворілі не отримували. В 1 випадку тропічна малярія була діагностована тільки на 5-й день від моменту захворювання і мала тяжкий перебіг.

Про постійну вірогідність завозу малярії на територію області свідчить наявність на кінець 2019 року на диспансерному обліку в закладах охорони здоров’я області 86 перехворілих та прибулих із ендемічних по малярії країн. І ця кількість далеко не відповідає дійсності, адже з туристичною метою тропічні країни відвідує значно більше мешканців області та на обліку вони не перебувають.

Які симптоми малярії  і що робити при їх появі?

Симптоми малярії зазвичай виникають через 7 – 10 днів після зараження або повернення з ендемічної країни. Вони часто схожі на застуду: підвищення температури тіла, озноб, рясне потовиділення, головний біль, біль у м’язах, швидка втомлюваність. Також можуть виникати порушення травлення: нудота, блювання, діарея. Взимку малярія може маскуватися під пневмонію. У разі невчасного початку лікування, малярія, особливо тропічна, може призвести до трагічного кінця. Дуже важливо розпочати лікування максимально швидко! Обов’язково повідомте лікареві, що ви відвідували ендемічні з малярії країни. Також не забувайте інформувати лікаря про це при будь-якому підвищенні температури протягом наступних 3-х років після поїздки, адже є можливість пізніх проявів при деяких видах малярії та пізніх рецидивів!

Як попередити захворювання?

1 - Приймати протималярійні препарати з метою хіміопрофілактики .

Для їхнього призначення не зволікайте з візитом до лікаря, адже прийом ліків необхідно розпочати за декілька тижнів до поїздки , продовжувати протягом усього періоду перебування за кордоном та ще 4 – 6 тижнів після повернення. Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням! Протималярійні препарати, як і будь-які інші лікарські засоби, можуть викликати побічні ефекти, наприклад, запаморочення чи розлади травлення. У будь-якому разі краще не переривати курс профілактики, адже малярія може мати набагато важчі ускладнення. У випадку, коли побічні ефекти все ж турбують вас, зверніться до медичного закладу для зміни препарату.

2 - Попереджувати укуси комарів.

Самки  малярійних комарів нападають у період між заходом сонця та світанком. Щоб уникнути цього:

· Краще перебувайте у приміщенні в цей час.

· При перебуванні надворі носіть одяг з довгими рукавами, довгі штани .

· Нанесіть репелент на відкриті ділянки шкіри та на одяг (не наносьте на шкіру під одяг).

· Якщо у вашій кімнаті немає кондиціонера, потурбуйтеся про додаткові заходи безпеки: протимоскітні сітки на вікнах або сітки над ліжком, оброблені репеллентом, електрофумігатори.

Кому варто турбуватися про попередження малярії?

Абсолютно усім! Будь-хто, дитина чи дорослий, хто подорожує до ендемічних з малярії країн, має потурбуватися про профілактику малярії заздалегідь. До цього списку входять туристи, бізнесмени, місіонери, екіпажі кораблів та літаків, студенти, емігранти, які відвідують сім’ї та близьких тощо.

«Люди не повинні помирати від хвороби, яку можливо попередити , діагностувати та повністю вилікувати за допомогою існуючих ліків» - цей принцип лежить в основі Глобальної технічної стратегії ВООЗ по боротьбі з малярією на 2016-2030 рр., яка прийнята Всесвітньою асамблеєю охорони здоров’я в травні 2015 р. і яка ставить такі завдання:

· скорочення до 2030 р. захворюваність малярією не менш ніж на 90%;

· скорочення до 2030 р. показників смертності від малярії не менше ніж на 90%;

· звільнення від малярії не менш ніж 35 країн до 2030 р.;

· попередження повторної появи малярії в усіх вільних від неї країнах.

Тож будьте здорові!

Підготувала зав. паразитологічною лабораторією Зарудна О.В.


22/04/2020 12:39


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC