Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Обережно – кліщі!!!!! (27/04/2020 14:54)

Починається сезон активності іксодових кліщів – переносників кліщового вірусного енцефаліту, хвороби Лайма, лихоманки Західного Нілу, туляремії та інших небезпечних захворювань. На території м. Запоріжжя  мешкає 6 видів іксодових кліщів, в т. ч. 1 вид – специфічний переносник хвороби Лайма.

У 2019 році до лікувальних закладів міста з приводу укусів кліщів звернулися 558 осіб, у м. Запоріжжя зареєстровано 16 випадків хвороби Лайма. У поточному році, починаючи з 02.03.2020 р. зареєстровано 14 звернень громадян до Запорізького міського відділу ДУ «Запорізький ОЛЦ МОЗУ» з приводу укусів кліщів. У окремих регіонах міста ( о. Хортиця, паркова зона в районі Гребного Каналу та Дитячої залізниці, лісопаркова зона в районі вулиць Чумаченко та Олімпійська, зона відпочинку Великий Луг та ін..) в епідемічний сезон показники чисельності кліщів перевищують допустимий рівень в 10 разів .

Тіло іксодових кліщів зазвичай плоске, овальне, рідше округлої форми, загострене спереду. У голодних дорослих особин 2-6 мм, у самок, що наїлися до 10-20мм.

У лісопосадках кліщі сидять уздовж доріжок на травинках, на галявинах вони ховаються в тіні дерев і чагарників. Їх приваблює запах людей та тварин, які проходять повз них. Коли кліщ потрапляє на людину, то не відразу впивається, а довго шукає відповідне місце при чому повзе знизу до верху.

Відпочиваючи на природі, працюючи на дачних ділянках необхідно дотримуватись певних норм і правил , спрямованих на максимальну безпеку людей.

1. Одяг повинен бути бажано світлих тонів,максимально закривати відкриті ділянки тіла.

2. Низ брюк потрібно заправляти в шкарпетки.

3. Обовязково наявність головного убору.

4. Кожну годину бажано оглядати себе, щоб своєчасно зняти кліщів з одягу.

5. Місця для привалів, нічного сну на природі необхідно звільняти від сухої трави та гілок в радіусі не менш ніж 25 – 30 м.

6. Використовувати ефективні репеленти від кліщів(«ОФФ-крем», «ОФФ-аэрозоль», диметилтолуамід ДЕТА та ін..)

7.Витряхування одягу не позбавляє від кліщів, тому після прогулянок на природі та роботи на присадибних ділянках слід повністю змінити одяг, в тому числі спідню білизну, ретельно оглянути та зняти кліщів руками.

8. При використанні репелентів не забувайте їх змивати..

9. Ретельно оглядайте після прогулянок домашніх тварин.

Щоб видалити кліща, який присмоктався, необхідно пінцетом обережно захопити його біля основи хоботка, як можна ближче до тіла, розхитуючими рухами витягнути його. Ранку обробити перекисом водню, а потім спиртовим розчином йоду. Не можна різко висмикувати або роздавлювати кліща.

Якщо вам не вдалося видалити кліща самостійно, або частина його залишилась під шкірою, необхідно звернутися за допомогою в травмпункт за місцем проживання. Бажано зберегти кліща та доставити в найближчий лабораторний центр ентомологу для ідентифікації виду та визначення ступеню небезпеки,яку він може заподіяти

Іноді після того, як кліща видалили, виникає свербіж, біль, колоподібні червоні плями навколо укушеного місця, підвищується температура тіла, спостерігається головний біль, м’язовий біль -це прояваи хвороби Лайма. В цьому випадку необхідно звернутися до лікаря інфекціоніста в кабінет інфекційних захворювань (КІЗ) за місцем проживання або в Запорізьку обласну інфекційну клінічну лікарню.

Консультативну допомогу з приводу укусів кліщів ви можете отримати за телефоном Запорізького міського відділу ДУ «Запорізький ОЛЦ МОЗУ» 707-26-83.

Энтомолог ВП «Запорізький МВ

ДУ«Запорізький ОЛЦ МОЗУ» Шаповал Людмила Леонідівна

27/04/2020 14:54


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC