ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє про випадок ботулізму


 Інформуємо, що на тимчасово окупованої території, а саме м. Енергодар, зареєстрований випадок ботулізму. Так, 12.05.2022 року до інфекційного відділення  КНП СМСЧ ЕМР м. Енергодар у стані середньої важкості доставлено мешканця міста з діагнозом «ботулізм?». Введення протиботулінічної сироватки хворому не представляється можливим у зв’язку з її відсутністю у лікувальному закладі м. Енергодар.
Фахівцями Енергодарського відділення Василівського відділу ДУ «Запорізький ОЦПХ МОЗ» в ході проведення епідеміологічного розслідування даного випадку захворювання на ботулізм встановлено, що чоловік вживав в’ялену тарань, придбану 12.05.2022 року  у крамниці «Баварія» по вул. Українська м. Енергодар.
У Запорізькій області протягом 2021 року на ботулізм захворіло 5 чоловік, два з яких померло. Враховуючи епідеміологічну ситуацію, яка щорічно складається з захворюваністю на ботулізм, ще раз інформуємо, що ботулізм – гостре важке інфекційно-токсичне захворювання, яке виникає в результаті вживання в їжу харчових продуктів, що містять мікробний токсин – ботулінум.
Бактерія ботулізму – анаеробна спороутворююча паличка, місцем проживання якої є грунт,  а також кишечник деяких тварин, риб і птахів. Палички ботулізму у вигляді спор виявляються часто на поверхні сільськогосподарських продуктів (картопля, морква, петрушка, пастернак, редиска, кабачки, боби та ін.). Їх знаходять навіть на свіжих фруктах – грушах, яблуках і сливах. Палички  ботулізму при сприятливих (анаеробних) умовах виробляють речовину – токсин, який за силою своєї дії на організм людини і тварин є найсильнішою отрутою.
Бактерії  ботулізму розмножуються і утворюють всередині харчових продуктів токсини, коли проникнення повітря в їх товщу обмежено або зовсім неможливо. Такими продуктами є, головним чином, консерви в банках (м’ясні, рибні, овочеві, фруктові, з грибів), великі шматки (окости) свинини, ковбаса, шинка, риба в’ялена, солона, маринована, копчена. При цьому продукти, заражені ботулінічною бактерією, за зовнішнім виглядом і смаковими властивостями часто не відрізняються від нормальних продуктів.
Захворювання на ботулізм виникає в середньому через добу після вживання зараженої їжі, але іноді інкубаційний період може скорочуватися до 2-х годин або подовжується до 10 діб. Клінічно захворювання починається із загальної слабкості, головного болю, запаморочення, виникає почуття тривоги, а потім проявляються наступні симптоми: двоїння предметів, ослаблення чіткості зору (предмети бачаться в тумані, сітка перед очима). Внаслідок паралічу м’язів гортані, глотки і мови хворі втрачають голос, ковтання стає скрутним або зовсім неможливим. Головним вражаючим місцем токсину ботулізму є нервова система. Розвивається неврологічна симптоматика. У важких формах захворювання головним симптомом є розлад дихання, параліч діафрагми, в результаті чого настає смерть.
Лікування: тільки госпіталізація хворого в стаціонар, введення протиботулінічної сироватки. Тому в разі виявлення характерних для ботулізму симптомів  необхідно  НЕГАЙНО звертатися за медичною допомогою.
Варто зазначити, що в’ялити, солити, маринувати рибу в домашніх умовах не рекомендується, оскільки важко забезпечити необхідні санітарні умови. Вживаючи таку рибу, ви піддаєте себе небезпеці захворіти на ботулізм. Не купуйте в’ялену, копчену рибу, окіст, ковбасу, шинку у приватних осіб.
Звертаємо Вашу увагу, що на територіях, які є тимчасово окупованими, або знаходяться в оточенні (блокуванні), території, на яких ведуться активні бойові дії зростає ризик  щодо придбання неякісних, з вичерпаним терміном реалізації або невідомого виробництва продуктів харчування, що має привести до ускладнення епідеміологічної ситуації та  поширення захворюваності серед населення харчовими отруєннями, харчовими токсикоінфекціями та гострими кишковими захворюваннями.
Тому рекомендуємо утриматися від придбання та споживання продуктів харчування домашнього виробництва, грибів та продуктів харчування невідомого виробництва та походження.
Бережіть себе та своїх близьких!