17 травня – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З АРТЕРІАЛЬНОЮ ГІПЕРТОНІЄЮ   

Профілактика артеріальної гіпертензії

Гіпертонічна хвороба або артеріальна гіпертензія – це захворювання серцево-судинної системи, що проявляється систематичним підвищенням артеріального тиску. Чим вищий показник кров’яного тиску, тим складніше працює серце. Дуже часто зустрічаються випадки, коли гіпертонічна хвороба не має яскраво виражених симптомів. Але вживати заходів і лікувати хворобу необхідно, оскільки в подальшому можлива поява серйозних ускладнень. Так, гіпертонічна хвороба може чинити негативний вплив на деякі органи – наприклад, може постраждати серце (гіпертрофія міокарда лівого шлуночка, інфаркт міокарда, розвиток серцевої недостатності) та судини, страждає головний мозок (геморагічний та ішемічний інсульти, дисциркуляторна енцефалопатія), порушується функція нирок.

          Про що повинен знати пацієнт із підвищеним артеріальним тиском:

у разі погіршення самопочуття (поява чи посилення головного болю, задишки, болю в серці, запаморочення, тощо) та вперше виявленому підвищеному артеріальному тиску необхідно звернутися до сімейного лікаря й пройти відповідне обстеження. Сучасні методи діагностики і лікування гіпертонії дозволяють успішно контролювати стан пацієнтів із артеріальною гіпертензією і попереджати небезпечні ускладнення з боку органів і систем.

Якщо діагноз підтвердиться, ні в якому разі не займатись самолікуванням. Адекватне лікування триває певний час та спрямоване на зниження артеріального тиску до нормальних величин (АТ в межах < 120/80 мм ), за яких пацієнт почуває себе добре.

          Звичайно краще хворобу попередити та уникнути погіршення якості життя. Провідне місце в профілактиці артеріальної гіпертензії має раціональний режим праці та відпочинку, фізична активність, заняття спортом, ранкова гімнастика, плавання, фітнес. Навантаження повинні бути легкими або помірними, високі фізичні навантаження шкідливі. Організуйте достатній нічний сон.

Харчуйтеся правильно. Дотримуйтесь дієти з обмеженням солі до 5 грамів на добу, необхідне виключення з раціону харчування продуктів із надлишком солі (чіпси, солоності, ковбаси, консерви). Замініть сіль на прянощі і часник. Скоротіть в харчуванні тваринні жири і вуглеводи. Намагайтесь знизити надмірну вагу тіла. Збагачуйте раціон харчування овочами та фруктами.

Відмовтесь від шкідливих звичок. Рекомендовано не вживати алкоголь, міцний чай, каву. Обмежте бажання до тютюнопаління.

Дбайте про захист організму від емоційних і фізичних стресів.

Оптимізація способу життя, постійний контроль за рівнем артеріального тиску, своєчасні звернення до лікаря – є запорукою недопущення або успішного подолання артеріальної гіпертензії.