Рекомендації фахівців щодо подолання стресу та травм

Під час воєнного стану в Україні близько 30% українців є внутрішньо переміщеними особами або виїхали за межі України. При виконанні покладених державою обов’язків спеціалісти ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики захворювань Міністерства охорони здоров’я України» часто спілкуються з людьми, які вимушені були покинути свої домівки та потребують допомоги, в першу чергу – психологічної. Тому розуміння в якому стані знаходиться людина та  як з нею спілкуватися, якщо вона  знаходиться в кризі, є необхідним.

            18.05.2022 за ініціативи Центра громадського здоров’я МОЗ України та за участю  сімейного консультанта, психотерапевта, міжнародного експерта ОБСЕ та ЮНІСЕФ Гіли Петрової відбувся вебінар «Екстрена психологічна допомога», на якому фахівцями були визначені причини виникнення  стресових ситуацій під час Російської агресії в Україні та надані рекомендації щодо способів їх подолання.

Симптоми, які можуть виникнути після травматичної події

Повторювані та нав’язливі спогади про подію (флешбеки)

Погані сни або кошмари про подію, що травмує.

Сильні відчуття, ніби подія відбувається у часі.

Значний психологічний дистрес при впливі внутрішніх або зовнішніх подразників, що нагадують про травматичну подію

Проблеми із засипанням чи продовженням сну

Занепокоєння чи спалахи гніву

Проблема з концентрацією уваги

Уникнення думок та почуттів, пов’язаних з травмою

Уникнення занять, місць та людей, у яких згадується подія

Значне зниження інтересу чи участі людей

Відчуття відчуження чи відірваності від інших

Обмежений діапазон почуттів(наприклад , нездатність відчувати кохання)

Нездатність “прогнозувати ” майбутнє, наприклад: Зміни у кар’єрі чи особистому статусі-зміни у роботі і кар’єрі, одруження, заміжжя, народження дітей, онуків, тощо

         При наявній загрозі життю людина проходить  певний цикл: загроза викликає безсилля, що веде до страху та гострої стресової ситуації, яка в свою чергу приводить до відчуття безсилля і цикл запускається знову. Оскільки загрозу життю ми зупинити не можемо, то з відчуттям безсилля, безпомічності ми боротися можемо і повинні.

            Найперша дія – розпочати активно діяти проти небезпеки. Це може бути допомога своїй сім’ї, близьким або людям, що знаходяться поруч з вами.

 Якщо у вас виникає відчуття самотності намагайтеся зосередитися на контакті з людьми, які поруч з вами, або телефонуйте близьким людям. Ці прості дії допоможуть  вам відчути себе спроможними до дій, корисними, та вам легше буде подолати ті емоції, що переповнюють вас.

            Крім того стрес може викликати  фізично негативні відчуття в організмі – головний біль, біль в області плечей, спини, відсутність відчуття голоду. Допоможе  у подоланні стресових ситуацій та їх наслідків дихальна гімнастика.

            У стресовій ситуації люди можуть відчувати себе жертвами. З цього приводу травмотерапевт Ренос Пападопулос зазначає, що ми всі жертви війни. Ми всі жертви обставин. Але так важливо не ототожнюватися з особистістю жертви. Жертва ні на що не можу вплинути. Жертва відчує себе безсилою, втрачає силу і гідність, ігнорує все, що викликає будь-які спроби нагадати їй про її особисту роль. Жертви не діятимуть і щось змінюватимуть.

             Ми точно не жертви. Ми страждаємо. Нам лячно. Нам боляче. Але ми точно не жертви. Сила на нашому боці у всіх сенсах.
             Ми все подолаємо! Ми переможемо!