Результати моніторингу якості та безпечності питної води, що подається населенню Запорізької області

Сьогодні, 23.05.2022, виконуючий обов’язки генерального директора Державної установи «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»  Мащак Олександр Іванович прийняв участі у нараді з питань водопостачання населених пунктів Запорізької області, яка відбулася   у Запорізькій обласній державній адміністрації.

В ході наради ним висвітлені основні напрямки роботи на результати моніторингу якості та безпечності питної води, що подається населенню Запорізької області у поточному році.

З початком воєнного стану робота Центру зосереджена на запобіганні, виявленню та ефективному реагуванню на надзвичайні події у галузі громадського здоров’я, в тому числі пов’язаних з водопостачанням населення.

Установою затверджено склад груп реагування на надзвичайні ситуації. Групи утворені у кожному відокремленому підрозділі Центру, в тому числі тих, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях, та готові до дій за призначенням у взаємодії з територіальними формуваннями цивільного захисту.

З метою швидкого реагування на надзвичайні ситуації в сфері громадського здоров’я, з перших днів війни лабораторії Центру забезпечують проведення щоденного моніторингу якості та безпечності питної води, що подається населенню.

Кожного дня лабораторіями Центру проводяться дослідження питної води на органолептичні та мікробіологічні показники, а 1 раз на тиждень виконується розширений аналіз за санітарно-хімічними показниками.

За період з січня по 22 травня 2022р. в Запорізькій області із водопровідної мережі відібрано 864 проби на мікробіологічні та 620 проб на санітарно-хімічні показники, у тому числі за воєнний період 721 та 519 проб відповідно. Відсоток нестандартних проб по мікробіологічних показниках за весь період складає 0,5%, що свідчить про мінімальний ступінь потенційного епідемічного ризику питної води. По санітарно-хімічних показниках відсоток відхилень складає 6%, що свідчить про дещо підвищений рівень хімічного забруднення питної води.

Незважаючи на проведення активних бойових дій на тимчасово окупованих територіях із водопровідної мережі відібрано 178 проб на мікробіологічні та 162 проби на санітарно-хімічні показники. Відсоток нестандартних проб по мікробіологічних показниках складає 2,4%, що свідчить про мінімальний ступінь потенційного епідемічного ризику питної води. По санітарно-хімічних показниках процент відхилень складає 6,7%, що свідчить про дещо підвищений рівень хімічного забруднення питної води.

Перевищення гігієнічних нормативів в питній воді обумовлювали показники – загальні колі-форми,  кольоровість, загальне залізо, окиснюваність.

Основна частина відхилень (до 70%) припадає на сільські водозабори та водогони та свідчить про вторинний характер забруднення води, причиною яких є незадовільний санітарно–технічний стан водопровідних споруд.

Значна частина населення області (в  основному на тимчасово окупованих територіях) вимушена використовувати для господарсько-питних цілей воду з артезіанських свердловин, запаси якої обмежені і в більшості своїй не відповідають санітарним вимогам через її природний склад за вмістом хімічних сполук.

Найбільш високий показник відхилень за санітарно-хімічними показниками в питній воді реєструється в населених пунктах на тимчасово окупованих територіях Бердянського, Пологівського, Василівського районів області.

Необхідно зазначити, що через проведення бойових дій були пошкоджені будівлі і споруди лабораторних підрозділів Центру на території Пологівського (м. Пологи, м. Оріхів) та Василівського (м. Василівка) районів області, у зв’язку з чим лабораторний контроль якості питної води на зазначених територіях не проводиться. На сьогоднішній день відсутнє водопостачання у м. Гуляйполе, смт. Степногірськ та значній частині міста Оріхів – питна водопровідна вода відсутня через руйнування мереж внаслідок бойових дій. Доставляється привізна вода транспортом МНС за можливості.

Силами епідеміологічних підрозділів на територіях, де відсутнє централізоване водопостачання, посилено моніторинг стану інфекційної захворюваності серед населення.

Інформація про виконані дослідження питної води на регулярній основі розміщуються на сайті установи та сторінках у соцмережах.