Профілактика бронхіальної астми  та алергії

Щорічно 30 травня за рішенням ВООЗ визначається Всесвітній день боротьби проти астми і алергії

Алергія – це гостра нетипова реакція імунної системи на різноманітні речовини. Такими речовинами (алергенами) можуть бути пилок рослин (амброзія, кульбаба, береза, тополиний пух та ін.), шерсть тварин, побутова хімія та косметика; харчові продукти (яйця, молоко, злаки, кунжут, горіхи, мед), лікарські препарати, речовини, що виділяються при укусах комах. Алергічна реакція може проявлятися як алергічний риніт, сльозотеча (кон’юнктивіт), бронхіальна астма, шкірні реакції, кропив’янка (свербіж, висип, тощо), набряк Квінке, анафілактичний шок.

  Однією з причин алергії є величезне антигенне навантаження на організм через негативний вплив природних і техногенних подразнюючих чинників. Враховуючи розвиток сучасної хімічної промисловості, незадовільну  екологічну ситуацію, появу та використання багатьох медичних препаратів та різноманіття продуктів харчування, які можуть містити штучні фарбники, консерванти, ароматизатори, алергія виходить на перший план серед чинників, які негативно впливають на здоров’я людей. Статистика свідчить, що у світі одна третина населення мають ті чи інші ознаки алергічних проявів.

 Алергію і астму у багатьох випадках слід вважати спорідненими, адже бронхіальна астма – хронічне запальне захворювання дихальних шляхів, яке характеризується  гіперактивністю бронхів внаслідок підвищеної чутливості до алергенів. Клінічно бронхіальна астма проявляється нападами задухи, переважно ввечері та вночі; кашлем; важким диханням з утрудненим видихом, відчуттям нестачі повітря та стиснення в грудній клітці.

Варто пам’ятати – алергія завжди проявляється в ослабленому організмі, відтак зміцнення здоров’я, дотримання засад здорового способу життя, уникнення шкідливих звичок, тощо не дадуть шансу алергії турбувати ваш організм. Профілактика бронхіальної астми та алергії – це також обмеження використання хімікатів. Якщо не можете відмовитись від побутової хімії, то користуйтеся гумовими рукавичками і маскою.

Оскільки причиною алергічних реакцій можуть стати деякі медичні  препарати, не займайтесь самолікуванням, перед прийомом будь-яких ліків радьтеся з лікарем! Уникайте переохолоджень, сильних емоційних або фізичних навантажень, які можуть викликати посилення симптомів або розвиток ускладнень астми. Відмовтесь від тютюнопаління.

Будьте активними. Навіть якщо ви не займаєтесь спортом, мотивуйте себе на прогулянки. Щоб зменшити ризики бронхіальної астми та алергії, необхідно підтримувати чистоту в оселі, регулярно прибираючи і провітрюючи приміщення.

При перших проявах захворювання зверніться до лікаря. Своєчасна діагностика і адекватне лікування  та дотримання заходів профілактики можуть допомогти контролювати перебіг астми та алергії і жити повноцінним життям.

Будьте здорові та бережіть себе!