Малярія була і залишається однією з небезпечних
інфекційних хвороб!

«Люди не повинні помирати від  хвороби, яку можливо попередити, діагностувати та повністю вилікувати за допомогою існуючих ліків» – цей принцип лежить в основі Глобальної стратегії ВООЗ по боротьбі з малярією на 2016-2030 рр.

 Малярія в усі часи залишається проблемою для всього людства, на рівні зі СНІДом та туберкульозом. На теперішній час, за інформацією ВООЗ, епідситуація з малярії у світі визначається як загрозлива. В 2020 р. на малярію захворіло 241млн. осіб проти 227 млн. в 2019 році. Кількість померлих збільшилась на 69 тис. і склала 627 тис.(0,26%). На долю дітей у  віці до п’яти років припадає 80% усіх випадків смерті від малярії в африканському Регіоні.

В Україні мають місце лише завізні випадки, які діагностуються  щороку. Більшу частину із них складає тропічна малярія, від якої майже кожного року  реєструються смертельні випадки. Минулий, 2021 рік,  не став винятком – 38 випадків, з них – 3 хворих померло (7,9%) від тропічної малярії (в Харківській, Одеській та Київській областях. Реєструвалась малярія серед осіб, які з різних причин (професійна діяльність, туризм, студенти іноземці тощо) побували в країнах, ендемічних з малярії.

В Запорізькій області за 5 останніх років зареєстровано 8 випадків завізної малярії, 1 з них – в 2020 році. В усіх випадках діагностована тропічна малярія, у 50% хвороба мала тяжкий перебіг, в 2-х випадках (25%) хворі померли. Причиною смерті стало пізнє звернення за медичною допомогою та  відсутність інформації у медиків про факт перебування хворого в ендемічній країні, що значно затримало постановку діагнозу. Хіміопрофілактичне лікування ніхто із захворілих не отримував.

Тобто, малярія  –це  хвороба, яка без надання своєчасної медичної допомоги досить часто призводить до трагічних наслідків!

І навіть у таку скрутну годину для країни і області, коли здавалось би, не до малярії, ми всі, як медичні працівники, так і пересічне населення, а в теперішній час – і військові, повинні розуміти, що епідситуація з малярії може загостритися. Сприяти цьому можуть:

– залучення до воєнних дій осіб з ендемічних по малярії країн (за даними ВООЗ, це близько сотні країн світу, в основному,  країни Африки, Південної Азії та Америки, в т. ч. і колишні країни СНД – Азербайджан, Таджикістан);

– активізація на теперішній час специфічних переносників малярії, а саме –  комарів роду Анофелес, які розповсюджені на території Запорізької області.

Вже за 4 місяці поточного року в Україні малярію діагностовано у 7 осіб, прибулих з ендемічних країн.

Тобто, роз’яснення населенню про необхідність дотримання  профілактичних заходів щодо попередження малярії залишається актуальним!

Історична довідка.

Загострення епідситуації з малярії мало місце під час війни в Афганістані та В’єтнамі .В 2015 році  китаянці Юю Ту, народному цілителю, присудили Нобелевську премію за розробку сучасного протималярійного препарату на основі екстракту полину. Починала вона свою роботу з кінця 1960-х років, коли під час війни у В’єтнамі малярія була однією із головних причин смертності на фронті, а традиційні протималярійні препарати (на основі хініну) видались малоефективними.

Довідка про хворобу.

Малярія – інфекційне паразитарне захворювання, збудником  якої є найпростіші організми (плазмодії малярії), що передаються від хворої людини найчастіше через укуси малярійних комарів.

Розрізняють 4 форми малярії, які  викликані різними видами збудників: триденна, чотириденна, тропічна, овале малярія. Кожна форма захворювання має свої особливості, але для всіх характерні загальні симптоми: приступи лихоманки, сильний озноб і потовиділення, головний біль, а також збільшення печінки, селезінки, анемія. Найбільш небезпечною в плані тяжкості клінічного перебігу є тропічна малярія, при несвоєчасному лікуванні вона може призвести до трагічного кінця. До речі, за кількістю летальних випадків серед інфекційних захворювань малярія знаходиться на першому місці! Але комарі, що розповсюджені на території України, не чутливі до тропічної малярії і не можуть передати її збудника здоровій людині. В той же час триденна малярія є небезпечною в епідемічному плані через можливість передачі збудника  цього виду місцевими комарами. До того ж, збудник цієї малярії може знаходитись в клітинах печінки до 3-х років, не даючи про себе знати.

Профілактика малярії полягає :

–  у прийомі протималярійних препаратів напередодні поїздки та одразу після прибуття в ендемічну з малярії країну (після прибуття до країн призначення доцільно проконсультуватися з лікарем посольства про необхідність хіміопрофілактики малярії в конкретному місці перебування, термінах проведення її, а також про протималярійні препарати, які можна придбати в місцевій аптечній мережі);

–  у захисті від укусів комарів (особливо уважно потрібно ставитися до нього під час перебування в тропічних країнах, а також в місцевості, де можуть знаходитись  носії малярії, що не виключено під час війни). Варто пам’ятати, що малярійні комарі нападають на людину найчастіше з настанням сутінок. Паразити малярії найчастіше потрапляють у кров людини через укуси самки малярійного комара роду Anopheles, яка для відкладання яєць живиться кров’ю теплокровних тварин та людей. Яйця комарів дозрівають на поверхні водойм (річок, боліт, озер тощо) з уповільненою або відсутньою течією. Тому інтенсивність поширення малярії поблизу них висока.

Основні правила захисту від укусів комарів: спати в кімнаті, де вікна і двері затягнені сіткою або сітчастою запоною;  з сутінків до світанку одягатися так, щоб не залишати відкритими руки і ноги; відкриті ділянки тіла змащувати репелентом – засобом, що відлякує комарів, особливо під час перебування поза приміщенням ввечері.

Після повернення додому із тропіків необхідно:

– негайно повідомити дільничного лікаря про прибуття з тропічної країни;

– протягом 3-ох років, при будь-якому захворюванні, яке супроводжується підвищенням температури, потрібно обов’язково звернутися до лікаря, не забуваючи при цьому нагадати лікарю про ваше перебування в тропіках, щоб він призначив обстеження на малярію (береться кров з пальця). Ця нескладна процедура може допомогти своєчасно  діагностувати малярію і своєчасно призначити специфічне лікування.

Тож будьте здорові! Пам’ятайте, що захворювання на малярію легше попередити, ніж лікувати!