1 червня в Україні відзначається Міжнародний день захисту дітей

Кожна дитина має повне право бути захищеною, розвиватися й навчатися для кращого майбутнього. І сьогодні – це не лише веселе свято для самих дітей, а й нагадування суспільству про необхідність захищати права малечі, прагнути, щоб усі діти росли щасливими і в майбутньому стали хорошими батьками і громадянами своєї країни

В Україні цей день відзначається із 1998 року. У 1991 році Україна приєдналася до Конвенції ООН про права дитини, згідно з якою кожна держава зобов’язана поважати та заохочувати право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті, забезпечувати їй повноцінне дозвілля й відпочинок та сприяти наданню для цього відповідних можливостей.

Проте сьогодні перед Україною постають нові виклики у сфері захисту прав дітей у зв’язку з ескалацією насильства, бойових дій на території областей нашої держави.

.Міжнародне свято запроваджене з метою привернення уваги до проблем дотримання прав і охорони здоров’я дитини. Кожні батьки прагнуть, щоб їх дитина росла щасливою, життєрадісною, а головне – здоровою.

Основа майбутнього здоров’я дитини закладається впродовж перших 1000 днів життя – з моменту зачаття до другого року народження включно, тому дуже важливо, щоб малюки добре харчувались в цей період.

Саме тому Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує виключно грудне вигодовування впродовж мінімум перших шести місяців життя дитини. Грудне молоко — ідеальний продукт харчування та кращий початок життя для дитини. Важливо знати, що грудне вигодовування приносить користь не лише дитині, але й матері. Немає нічого кращого для здорового росту малюка, ніж грудне вигодовування материнським молоком. Воно збагачене всіма необхідними поживними речовинами для чудового самопочуття малюка. Крім того, дитині необхідний тісний контакт з мамою, щоб відчувати себе в безпеці, а годування – найкращий спосіб спілкування з новонародженим.

Основні переваги грудного вигодовування для дитини:

1. Повною мірою задовольняє потреби дитини в харчуванні протягом перших 6 місяців життя (починаючи з шести місяців рекомендовано поступово вводити прикорм, але продовжувати грудне вигодовування до досягнення дитиною віку двох років і старше).

2. Склад молока змінюється з віком дитини, відповідно до її потреб.

3. Забезпечує високий рівень захисту немовляти від інфекційних захворювань, зокрема – від шлунково-кишкових та респіраторних інфекцій.

4. Знижує ризик виникнення бронхіальної астми, цукрового діабету, ожиріння, алергічних реакцій.

5. Сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку.

Проте за певних життєвих обставин (стрес, вимушена тривала розлука, процес лікування матері або дитини та інші) у матері бракує чи взагалі відсутнє грудне молоко. Тоді зазвичай мати звертається за допомогою до штучного вигодовування.

Ринок дитячого харчування дуже великий та різноманітний. Треба пам’ятати і дотримуватись правил приготування дитячої суміші.

Гігієна вкрай важлива – тому перед приготуванням суміші треба ретельно помити руки і простерилізувати пляшечку.

  • Готуючи суміш, використовувати тільки суху ложку – якщо в порошок потрапить волога, утворяться грудки.
  • Суміш треба готувати безпосередньо перед годуванням.
  • Дотримуватись пропорцій, не збільшуючи кількість порошку: зазвичай на 30 мл рідини йде одна мірна ложка.
  • Використовувати бутильовану воду.

У багатьох сумішах містяться біфідобактерії, корисні для травлення. При впливі на них високої температури біфідобактерії гинуть – щоб запобігти цьому, нагрівайте воду до температури 36-37 градусів, не вище. Додатково підігрівати суміш небажано, але якщо з’явилася така необхідність, можна опустити закриту пляшку в каструльку з гарячою водою.

Яка вода підходить для приготування дитячої суміші

Всупереч думці багатьох, розводити дитячу суміш молоком не рекомендується. Зазвичай в порошку вже містяться всі необхідні для дитини компоненти. Додавання в суміш молока може призвести до надлишку деяких речовин (в нормальній кількості приносять користь малюкові), що, в свою чергу, часто стає причиною алергії.

Вода для дітей класифікується на питну і ту, яка призначена для приготування сумішей. У питній воді містяться мінерали, необхідні для нормального розвитку організму дитини. Їх концентрація налічує 200-300 мг/л. Якщо додати таку води в дитячу суміш, що вже має в складі ті самі мінерали, норма буде перевищена. Для приготування суміші використовується спеціальна вода з оптимальним рівнем мінералізації – 64-107 мг/л.

Для малюка потрібно вибирати м’яку воду, з жорсткістю не більше 7 мг-екв/л. Лікувальна вода з високою концентрацією мінералів підходить тільки для дорослих, і тільки за рекомендацією лікаря.

На вибір води для дитини впливає безпека її джерел:

• Артезіанські свердловини. Залежно від їх місцезнаходження, вода з таких свердловин має різний рівень мінералізації, в тому числі і відповідний для дітей – концентрація і види мінералів вказуються на етикетці пляшки.

• Відкриті джерела. Навіть якщо джерела здаються дуже чистими, для дітей вода з них не підходить. У джерельній воді можуть міститися нітрати і шкідливі речовини з грунту, бактерії з навколишнього середовища, найдрібніші частинки піску і т.д.

• Міський водопровід. Вода з-під крану абсолютно не годиться для дитячого харчування – в ній часто є не тільки підвищений рівень хлору, а й частинки іржі з водопровідних магістралей, залишки реагентів, які використовуються для очищення труб, домішки з самого водосховища та інші шкідливі речовини. Після кип’ятіння води з цих домішок можуть утворитися інші, не менш шкідливі, з’єднання.

• Спеціальна бутильована вода – найбільш оптимальний варіант. На етикетці повинні бути розміщені відомості про місце видобутку води і її характеристиках – мінеральному складі, дату і місце розливу, термін придатності і т.д.

Бережіть своїх дітей та нехай кожна дитина буде щасливою і здоровою!