ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я  України» повідомляє про випадок ботулізму

02.06.2022 року швидкою медичною до КНП  «Обласна інфекційна клінічна лікарня» ЗОР був  доставлений чоловік, який є внутрішньо  переміщеною особою з м. Волноваха Донецької області та тимчасово мешкає у, селищі Червонодніпровка Запорізького району, якого відразу  госпіталізували до відділення реанімації даного медичного закладу з  характерними для ботулізму клінічними проявами.  Постраждалий знаходяться у важкому стані, без свідомості, не контактний, клінічний діагноз – «ботулізм»  важкого ступеню.        
Фахівцями ВП «Запорізький міський відділ ДУ «Запорізький обласний  центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» в ході проведення епідеміологічного розслідування даного випадку захворювання встановлено, що постраждалий 31.05.2022 року вживав копченого солоного карася домашнього приготування, яким його та його родину пригостили родичі з селища, у якому вони тимчасово мешкають. 
Наразі проводяться лабораторні дослідження клінічного матеріалу (зразків крові та промивні води) на наявність ботулотоксину.
 Враховуючи епідеміологічну ситуацію, що склалася з захворюваністю на ботулізм,  акцентуємо Вашу увагу, що ботулізм – гостре важке інфекційно-токсичне захворювання, яке виникає в результаті вживання в їжу харчових продуктів, що містять мікробний токсин – ботулінум, та призводить до важких уражень нервової системи, змін в роботі серцево-судинної системи, слабкості скелетних і гладких м’язів, порушення зору, ковтання, моторики кишок.
Токсин палички ботулізму є найбільш небезпечним з усіх відомих бактеріальних токсинів. Захворювання може виникнути при вживанні харчових продуктів  без попередньої термічної обробки. Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в’ялені м’ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку  збудників.
Споживаючи продукт, практично неможливо визначити наявність у ньому ботулотоксину, оскільки він не має ні кольору, ні смаку, ні запаху.
Симптоми ботулізму: захворювання на ботулізм виникає в середньому через добу після вживання зараженої їжі, але іноді інкубаційний період може скорочуватися до 2-х годин або подовжується до 10 діб. Клінічно захворювання починається із загальної слабкості, головного болю, запаморочення, виникає почуття тривоги, а потім проявляються наступні симптоми: двоїння предметів, ослаблення чіткості зору (предмети бачаться в тумані, сітка перед очима). Внаслідок паралічу м’язів гортані, глотки і мови хворі втрачають голос, ковтання стає скрутним або зовсім неможливим. Головним вражаючим місцем токсину ботулізму є нервова система. Розвивається неврологічна симптоматика. У важких формах захворювання головним симптомом є розлад дихання, параліч діафрагми, в результаті чого настає смерть.
Лікування: тільки госпіталізація хворого в стаціонар, введення протиботулінічної сироватки. Тому в разі виявлення характерних для ботулізму симптомів  необхідно  НЕГАЙНО звертатися за медичною допомогою до лікувального закладу