Збережімо нашу природу та наше майбутнє!

Традиційно Україна, як і увесь світ, 5 червня відзначає Всесвітній день охорони навколишнього середовища.

Цього дня 1972 року в Стокгольмі відкрилася Конференція Організації Об’єднаних націй з проблем довкілля. Наслідком її стало створення Програми ООН з охорони довкілля (ЮНЕП). Цей день вважається однією з найважливіших подій екологічного календаря і щорічно святкується в більш ніж у 100 країнах світу.

Всесвітній день охорони навколишнього середовища дає можливість кожному з нас прийняти на себе відповідальність за турботу про нашу планету й активно сприяти її позитивним  змінам, адже охорона навколишнього природного середовища – це система державних і суспільних заходів, спрямованих на гармонічну  взаємодію суспільства й природи, збереження й відтворення природних ресурсів  заради безпечного сьогодення  та  майбутнього  поколінь.

 Сьогодні екологічні проблеми стоять у ряді найважливіших і визначають рівень благополуччя всієї світової цивілізації й, зокрема,  нашої країни так як здоров’я людини на 20% залежить від стану екології навколишнього середовища. Забруднюючи повітря, воду, грунт, продукти харчування  людство шкодить в першу чергу собі, ставлячи під загрозу  своє  здоров’я.

 В цілому ВООЗ вважає, що забруднене повітря є причиною 40% смертей через ішемічну хворобу серця, 7% через пневмонію, 8% через інсульт, 6% через хронічне обструктивне захворювання легень, 7% через рак легень, і ще 32 передчасних смертей від неінфекційних хвороб. Забруднене повітря зменшує когнітивні здібності людей. Особливо це стає критичним в старшому віці, коли є ризик появи та прогресу нейродегенеративних захворювань. А також у дитячому віці, коли мозок активно розвивається. Через забруднене повітря більше дітей народжуються із недостатньою вагою. Забруднене повітря погіршує перебіг респіраторних хвороб, робить частішими напади астми, сприяє розвитку алергій. 

Звичайно, промислові  підприємства міст, які є джерелом  екологічного навантаження населення та наявності  у повітрі  забруднюючих речовин, шкодять екології більше, ніж окрема людина. Розвиток автомобільного транспорту призвів до забруднення атмосфери міст важкими металами і токсичними вуглеводнями. Для   виключення   негативного впливу від своєї діяльності, на підприємствах запроваджується комплекс  природоохоронних  заходів, призваний створити для людей екологічно комфортні   умови.   

Для виявлення найбільш небезпечних хімічних речовин, які можуть  негативно впливати  на стан здоров’я населення в м. Запоріжжі запроваджений  цілодобовий моніторинг стану атмосферного повітря з залученням мобільної лабораторії, що дає можливість оцінити чинники ризику для здоров’я людей  та  визначати пріоритети в заходах по збереженню від забруднення довкілля.  Щоденно одержані  дані розміщуються на сайті ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».

Як показують наші дослідження, повітря Запоріжжя суттєво забруднене дрібнодисперсним пилом. Розмір часок дозволяє їм проходити крізь наші фізіологічні фільтри і потрапляти прямо у легені, де вони всмоктуються у кров. Організм не здатен вивести таку кількість “бруду”, і він відкладається на стінках судин і в сполучних тканинах навколо них. Багато частинок пилу є канцерогенними, а сажа до того ж збирає на себе шкідливі летучі сполуки – наприклад, оксиди сірки і азоту. Ці сполуки розчиняються у крові, тим самим пошкоджуючи судини. Результати токсикологічних досліджень показують, що зважені частинки в повітрі індукують кілька типів несприятливих клітинних змін, наприклад, цитотоксичність, мутагенність, пошкодження клітин ДНК. Тимчасове чи постійне вдихання дрібнодисперсних зважених часток призводить до того, що напади астми стаються частіше, діти більше хворіють на бронхіти, а в здорових людей буває чхання чи кашель.

Зважені частки та гази діють на шкіру не менше, ніж на легені, і поліциклічні ароматичні вуглеводи (бензпірен) можуть  потрапляти в кров через шкіру. Забруднене повітря робить шкіру старішою на вигляд та погіршує імунну відповідь.

Крім дрібнодисперсного пилу в Запоріжжі фіксується забруднення повітря формальдегідом та з’єднаннями сірки – сірковуглецем, сірководнем, діоксидом сірки, а також діоксидом азоту, фенолом, оксидом вуглецю. При впливі на організм людини формальдегід спричиняє потрійний ефект: дратівливий, сенсибілізуючий та канцерогенний. Формальдегід має яскраво виражений дратівливий ефект для слизових оболонок очей та дихального тракту. Хронічне отруєння формальдегідом може проявлятися відсутністю апетиту, схудненням, слабкістю, стійкими головними болями, серцебиттям, безсонням. Формальдегід має різноманітну токсичну дію на організм – як генотоксична речовина може викликати соматичні мутації, які можуть передаватися нащадкам. Формальдегід має мутагенну, ембріотоксичну та канцерогенну дії. Сполучення цих якостей ставить формальдегід в ряд найнебезпечніших для людини сполуку.

Сірковуглець є небезпечною речовиною. Зазнати ураження ним можна при контакті через очі, шкіру, дихальні шляхи. Симптомами отруєння є головний біль, безсоння, слабкість, втрата ваги, гастрит, захворювання нирок, дерматит, зниженням репродуктивної здатності.

Небезпечні фактори навколишнього середовища впливають на виникнення багатьох  хвороб. Завдяки забезпеченню більш здорового навколишнього середовища можна було б щорічно запобігати мільйонам випадків смерті в світі.

Разом ми здатні зробити довкілля  безпечним і надалі не забувати про його охорону. Тільки екологічно  свідомі люди зможуть зберегти і примножити природні багатства та передати їх у спадок.

Тому, за такої прекрасної нагоди, зробимо хоча б один крок на покращення  стану довкілля задля його  чистоти та проявимо турботу про збереження природних скарбів. Кожний із нас, слідкуючи за своєю поведінкою може зберегти довкілля. Адже це просто: прибрати  після  себе  та сортувати сміття, не залишати слідів свого перебування на природі, дотримуватись правил  протипожежної безпеки, не спалювати листя. Не мити автотранспорт біля водних об’єктів, не забруднювати водойми. Варто   надати перевагу пакетам із тканини чи паперу замість поліетилену.

Ми переконані: щоб жити якісно, слід самим стати частиною змін! Сформуйте своє відповідальне ставлення до природи. Саме від нас залежить наше майбутнє!