Профілактика гельмінтозів, що передаються через ґрунт

Кінець травня – початок червня для нашого регіону – це полунична пора, коли  всі ринки червоніють апетитною ягодою і всі ми стаємо свідками ситуацій, коли на питання про солодкість полуниці продавчиня дозволяє її скуштувати. Багато покупців поспішають скористатися пропозицією і навіть дітям дають спробувати. Чим загрожує така невинна необережність для людини? Ви за мить можете підхопити геогельмінта (це той, що передаються через ґрунт). Найчастіше – це аскаридоз (за 5 років в області захворіло на нього 70 осіб, в Україні – лише в 2020 році – 18650 осіб), реєструється також токсокароз (збудник – собача аскарида), трихоцефальоз (збудник – волосоголовець), стронгілоїдоз (личинка його із грунту може проникнути в організм людини навіть через неушкоджену шкіру).

Про існування ризиків захворіти на геогельмінтози, не виїжджаючи за межі області, свідчать дані санітарно-паразитологічного моніторингу ґрунту, який здійснюється Запорізьким обласним центром контролю та профілактики хвороб систематично. Найбільш забрудненим збудниками геогельмінтозів виявився ґрунт парків, скверів, місць вигулу тварин – 2,7% позитивних проб, серед яких домінують збудники токсокарозу (65%). Яйця геогельмінтів потрапляють на ґрунт із випорожненнями хворої людини або тварини, дозрівають залежно від погодних умов за 10-45 днів та у такому вигляді зберігають життєздатність протягом багатьох років.

Для довідки: 1 самка аскариди виділяє на добу до 250 тис. яєць! А кожне яйце – це «зародок» гельмінта.

Зараження людини геогельмінтозами відбувається при потраплянні дозрілих яєць у шлунково-кишковий тракт разом із зеленню, овочами, фруктами, ягодами, забрудненими ґрунтом. При епідеміологічному розслідуванні досить часто з’ясовується, що час зараження співпадає саме з періодом збору полуниці, для підживлення якої використовують некомпостований вміст вигрібних ям надвірних туалетів.

Людина може заразитися і під час очищення сирих овочів, роботи на городі, спілкуючись із тваринами, на шерсті яких є збудник, а діти – під час гри у пісочниці.

Хотілося б нагадати про основні симптоми при захворюванні на геогельмінтози.

При аскаридозі та токсокарозі присутня міграційна фаза, коли  личинки гельмінта  перебувають в кров’яному руслі. Цей період триває при аскаридозі до 3-х тижнів, при токсокарозі – до 10 років із ураженням тих органів, де «осідають» личинки. Характеризується ця фаза найчастіше алергічними, легеневими проявами – висипи на шкірі, кашель, високий рівень еозинофілів  у крові тощо.

Потрапивши у кишківник, гельмінти (аскарида, волосоглавець, стронгілоїд) виділяють продукти своєї життєдіяльності, які всмоктуються в кров, викликають швидку стомлюваність, слабкість, запаморочення, нудоту, блювання, біль у животі, вздуття, закрепи чи послаблення випорожнень, порушення апетиту. При аскаридозі можливе рясне слиновиділення, при наявності великої кількості аскарид, враховуючи їх розміри (до 40 см), може виникнути кишкова непрохідність.

При інтенсивній інвазії волосоголовцями, які харчуються ще й кров’ю господаря, у хворого може розвинутися малокрів’я.

 Перелік симптомів можна продовжити. Але вже при появі вищевказаних, слід звернутися до лікаря для діагностики та призначення лікування щоб уникнути ускладнень (прободіння кишкової стінки, абсцес печінки, апендицит, ядуха внаслідок попадання гельмінтів у дихальні шляхи та ін.). Як бачимо, захворювання геогельмінтозами шкідливо впливає на  організм людини, особливо дитини!.

Акцентую увагу – хворі на геогельмінтози безпосередньої небезпеки для здорових дюдей не мають! Тим не менш, забруднюючи випорожненнями грунт, вони наражають на небезпеку зараження оточуючих.

Отже, основні правила профілактики геогельмінтозів :

– хвора людина має користуватись туалетом;

– вміст горщиків скидати тільки в туалет;

– вміст вигребів надвірних туалетів використовувати як добрива тільки  після компостування протягом 2-х  років.

Повинні виконуватись і загальновідомі правила:

– мийте руки перед їжею, після роботи на городі, гри у пісочницях, контакту з  тваринами;

– овочі, фрукти, ягоди, зелень перед вживанням замочіть у холодній воді для відлипання максимальної кількості частинок ґрунту, ретельно промийте під проточною водою, занурьте у гарячу воду (температура вище 55-60 градусів) на кілька секунд;

– знищуйте мух (вони можуть стати переносниками яєць гельмінтів);

– не пийте сиру воду із ставків, річок та інших водойм, у разі потреби, її слід прокип’ятити.

Хотілося б звернути увагу власників тварин (собак, свиней та ін., які теж хворіють на аскаридоз), на необхідності проводити їм профілактичне лікування за рекомендаціями фахівців ветеринарної служби.