Безпека приміщень житлових і громадських будівель.

 Ми дуже багато часу та зусиль приділяємо моніторингу довкілля, намагаємося  їсти  здорову їжу, пити чисту воду,  турбуємося про повітря навулиці, але ніколи не замислювались, яке повітря в приміщеннях наших житлових  або громадських будівлях.

Всесвітня організація охорони здоров’я визначила таке поняття, як   «синдром хворої будівлі (SBS)». Гострі порушення стану здоров`я та дискомфорт, що виникають у конкретному приміщенні і майже повністю зникають при виході з нього.  

Синдром «хворої будівлі» може викликати  у людини головний біль, постійну втому, неможливість сконцентруватися, подразнення очей, носа та органів дихання, сухий кашель, сухість та свербіння шкіри, млявість, нудоту, підвищену втомлюваність, підвищене сприйняття запахів.

Розвиток синдрому «хворої будівлі», обумовлений комбінованим та спільним впливом хімічних, фізичних (температура, вологість) та біологічних (бактерії, невідомі віруси та ін.) факторів.

Однією з причин виникнення синдрому «хворої будівлі» є  будівельні матеріали та оздоблювальні матеріали, меблі, з яких в повітря  виділяється значна кількість хімічних речовин. Найбільш небезпечні це:

Фенол та формальдегід – ці дві речовини є органічними сполуками, джерелом яких  є  деревно – стружкові плити та зроблені з них меблі, фарби, клеї, гуми, пластики, синтетичні тканини, тютюновий дим  тощо.

Після кожного ремонту або покупці нових меблів, рівень фенолу і формальдегіду в приміщенні різко зростає, однак може бути в нормі вже після декількох тижнів, якщо провітрювати приміщення .

Але при порушенні норм або умов виробництва вони можуть виділятися в повітря роками.

Обидві речовини в підвищених концентраціях призводять до подразнення слизових оболонок очей і дихальних шляхів, першіння в горлі і чхання, головного болю. Часто симптоми отруєння фенолом і формальдегідом плутають із застудою. До всього іншого формальдегід є канцерогеном.

Стирол – основними джерелами стиролу є різні вироби, що застосовуються для теплоізоляції, зокрема, полістирольні пінопласти, а також облицювальний пластик, деякі сучасні види шпалер і декоративні вироби.

Має  загальнотоксичну дію, мутагенний  та канцерогенний ефекти. При хронічній інтоксикації вражається центральна і периферична нервова системи, система кровотворення, травний тракт.

Ацетон, етилацетат, толуол, ксилол – виділяються з склопластиків, звуко- і теплоізоляційних виробів,  лакофарбованих покритів.

Пари цих речовин можуть проникати через неушкоджену шкіру і органи дихання, викликати ураження нервової системи (загальмованість, порушення в робот вестибулярного апарату), в тому числі, незворотні.

Токсикологічна лабораторія  ДУ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» проводить дослідження повітря  в житлових приміщеннях в натурних умовах. Дуже часто стикаємося зі  скаргами на різкі запахи або погане самопочуття, які мешканці пов’язують з проведеним ремонтом або придбаними меблями. Концентрація забруднюючих  речовин може залежати від насиченості  приміщення меблями та оздоблювальними матеріалами.

Часто щоб визначити, що є пріоритетним джерелом забруднення, зразок меблів  або  оздоблювальних матеріалів досліджується в лабораторних умовах.

Цей напрямок один з багатьох в роботі токсикологічної лабораторії ДУ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ».