ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДОНОРА КРОВІ

Всесвітній день донора крові відзначається 14 червня. Цього дня у 1868 році народився австрійський лікар К. Ландштейнер, який відкрив групи крові людини. Перші спроби переливання крові належать до глибокої давнини, але після того, як було створено вчення про групи крові, спосіб переливання крові був науково обґрунтований і його почали широко застосовувати без ризику чи з мінімальним ризиком для хворого. Спочатку для кроводачі запрошувалися родичі пацієнтів. Масове донорство в Україні було розпочате у 30-ті роки ХХ ст. При лікувально-профілактичних закладах формували колективи донорів-активістів із числа медичного персоналу та студентів. Під час Великої Вітчизняної війни кількість добровольців здавати кров для потреб фронту становила близько 300 тис. осіб.

Донорство під час війни найбільш актуальне! Адже донорська кров та компоненти крові можуть врятувати життя поранених військових та використовуватись під час лікування хронічно хворих людей.

Проте, треба пам’ятати, що є протипоказання для того, щоб стати донором крові та компонентів крові. Вони розподіляються на абсолютні та тимчасові.

Абсолютні протипоказання для донорства:

 1. Інфекційні та паразитарні захворювання – СНІД, носійство ВІЛ-інфекції, сифіліс, вірусні гепатити, усі форми туберкульозу, бруцельоз, сипний тиф, туляремія, лепра, хвороба Крейтцфельдта-Якоба, ехінококкоз, токсоплазмоз, філяріатоз, ришта, лейшманіоз.
 2. Соматичні захворювання, такі як: злоякісні новоутворення; хвороби крові; органічні захворювання ЦНС; повна відсутність слуху і (або) мовлення; гіпертонічна хвороба II–III ст., ішемічна хвороба серця, атеросклероз, тромбофлебіт, ендокардит, міокардит, вади серця; бронхіальна астма, бронхоектатична хвороба, емфізема легень, обструктивний бронхіт; виразкова хвороба шлунку і 12-п кишки; хронічні захворювання печінки, цироз печінки; дифузні й вогнищеві ураження нирок, сечокам’яна хвороба; променева хвороба; псоріаз, еритродермія, екземи, червоний вівчак, грибкові ураження шкіри; остеомієліт гострий і хронічний.
 3. Оперативні втручання з приводу ампутації або резекції органа і трансплантації органів чи тканин.
 4. Алкоголізм, наркоманія та форми ризикованої сексуальної поведінки, яка може призвести до серйозних інфекцій, що передаються через кров.
 5. Психічні захворювання.

Тимчасові протипоказання для донорства крові та її компонентів:

 • період вагітності та лактації; операції, зокрема аборти;
 • татуювання, проколювання вух, пірсинг, лікування голковколюванням;
 • контакт із хворими на вірусний гепатит A, В, С;
 • вегето-судинна дистонія;
 • перенесені інфекційні захворювання (що не зазначені в розділі «Абсолютні протипоказання»): малярія в анамнезі, черевний тиф, ангіна, грип, гостре респіраторне вірусне захворювання, інші інфекційні захворювання;
 • гострі або хронічні запальні процеси у стадії загострення;
 • видалення зуба, щеплення, медикаментозний курс лікування, період менструації, вживання алкоголю.

Що не рекомендують їсти перед донацією?

Склад раціону, вживання алкоголю чи ліків можуть уплинути на певні показники крові, тому радимо відмовитися від нижченаведеного списку продуктів або препаратів:

 • копчена, гостра та смажена їжа з численними спеціями – табу мінімум упродовж 48 год перед донацією;
 • соління;
 • молочні продукти, у тому числі йогурти, сир, вершки, масло, а також яйця. Уживання навіть невеликої кількості жирів, тваринних білків упливає на склад і якість крові, заважає її розподілу на компоненти. Також через мікрочастинки жиру сироватка крові стає надто густою, в’язкою, набуває каламутного вигляду. Це називають хільозом плазми;
 • горіхи, фініки та банани заборонені з тієї ж причини;
 • буряк рекомендують не вживати впродовж 48 год перед процедурою;
 • чорницю варто припинити їсти за 72 год до забору крові;
 • ковбасні вироби – сосиска, ковбаса, балик, шинка та інше;
 • чипси, сухарики, халва, насіння, снеки, кетчуп, майонез, інші магазинні соуси та маринади містять безліч шкідливих синтетичних речовин, які допомагають продуктам довгий час зберігати смак, колір і свіжість (якої в них бути не може, адже це – штучна їжа);
 • солодкі магазинні напої містять шкідливі барвники;
 • алкоголь, енергетичні напої. Про вживання таких рідин донору слід забути назавжди, але, якщо випили, то слід утримайтеся від донації найближчі 48 год;
 • лікарські засоби не вживати впродовж останніх 72-х год.

Що рекомендують їсти перед процедурою?

Легкий сніданок повинен бути за 2-3 год до процедури. У день донації, щоб уникнути непритомності та слабкості, варто перекусити вареними крупами на воді чи макаронними виробами без додавання вершкового масла. Можна з’їсти хліб, сушку, сухарі (не магазинні снеки!), вівсяне печиво. Також дозволені пропарена риба та відварене м’ясо нежирних сортів. Пити солодкий чай, компот із сухофруктів.

Якщо Ви маєте бажання, можливість і здоров’я повторно здати кров, то потрібно пам’ятати, що – кров та тромбоцити можна здавати 1 раз на 60 днів, плазму 1 раз на 14 днів. Також є відмінності і в гендерному відношенні: чоловіки можуть здавати кров 5 разів на рік, а жінки 4 рази на рік.

Здайте кров – врятуйте життя!