Всесвітній день обізнаності про серповидноклітинну анемію

19 червня 2022 року – Всесвітній день серповидноклітинної анемії. Це визнаний Організацією Об’єднаних Націй день для підвищення інформованості про серповидноклітинну анемію на національному та міжнародному рівнях.

У 2008 р. Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію, в якій серповидноклітинна анемія визнається проблемою громадської охорони здоров’я та одним із основних генетичних захворювань у світі.

Серповидноклітинна анемія- це захворювання, при якому має місце порушення утворення білка гемоглобіну і він набуває патологічної форми-гемоглобінS. Еритроцити, які містять гемоглобінS, під мікроскопом мають характерну серповидну форму (форму серпа), за що ця гемоглобінопатія і отримала свою назву.

Такі еритроцити мають знижену стійкість і знижену здатність транспортувати кисень, тому у хворих з серповидноклітинною анемією має місце посилене руйнування еритроцитів у селезінці, скорочення терміну їх існування і часто наявні ознаки кисневої недостатності.

Серповидноклітинна анемія має спадковий характер. У носіїв гену цього захворювання симптоми майже ніколи не розвиваються, серповидні еритроцити виявляються випадково при лабораторному аналізі крові. Симптоми у носіїв можуть з’явитися при гіпоксії (кисневій недостатності), наприклад, при підйомі в гори чи при важкому зневоднені (дегідратації) організму.

Цей вид анемії вважається регіональним і є більш поширений серед жителів Африканського континенту, в країнах з тропічним кліматом, ендемічних по малярії. Другим за поширеністю даної анемії вважається регіон Близького і Середнього Сходу. Рідше зустрічається захворювання у жителів країн Середземномор’я та Південної Америки.

Характерними симптомами для цієї анемії є біль в кістках, легенева гіпертензія, збільшення селезінки, набряки рук і ніг та інші системні розлади. Можливі кризи внаслідок закупорки судин еритроцитами, при цьому виникає загроза гемораґічного інсульту. Різке зниження гемоглобіну супроводжується підвищенням температури. Хворі на серповидно-клітинну анемію особливо вразливі до інфекційних хвороб, бо ця недуга послаблює захисну функцію організму. Часто прояви хвороби можуть з’являтися в ранньому віці у дітей. До числа перших ознак можуть належати саме болючі набряки рук і ніг. Дитина може часто плакати й втрачати апетит.

Профілактичних методів попередження серповидноклітинної анемії не існує, оскільки захворювання передається на генетичному рівні від батьків до дитини.

Тому важливо своєчасно відвідувати лікаря. Щоб діагностувати серповидноклітинну анемію необхідно провести певний обсяг клінічних досліджень крові.

Будьте завжди здорові та уважні до себе!