Оцінка ризику під час хімічних аварій на виробництві у контексті громадського здоров’я

За запитом Уряду України Державною Установою «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» 21 червня 2022 року був організований та проведений он-лайн тренінг на тему «Основи оцінки ризиків для громадського здоров’я. Оцінка ризику під час хімічних аварій на виробництві у контексті громадського здоров’я». У тренінгу прийняли участь фахівці, які залучаються до організації роботи оперативних центрів реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я, у тому числі фахівці ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».

Ескалація конфлікту в Україні з 24 лютого 2022 року завдала шкоду землям і місцевості регіону, його поверхневим і підземним водам, а також рослинному та тваринному світу. Бойові дії значно підвищують ризики інцидентів на промислових та інфраструктурних об’єктах. Особливо небезпечними для довкілля є конфлікти, що відбуваються в промислово розвинених регіонах, таким як наш, із великою концентрацією екологічно небезпечних установок та споруд. За останні три місяці в Україні сталося вже понад 10 хімічних інцидентів, у тому числі хімічний інцидент з ракетою, яка впала на хімічний склад з мінеральними добривами в Тернопільській області, пошкодження резервуарів з азотною кислотою в Луганській області, витік аміаку, пожежі на сховищах нафти внаслідок обстрілів.

Тому однією з метою цього тренінгу було представити загальний контекст швидкої оцінки ризику під час хімічних аварій та основні принципи до готовності та реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з хімічними речовинами.

Фахівці ознайомилися та придбали навички з основних принципів управління та швидкої оцінки ризику надзвичайних ситуацій, пов’язаних з хімічними речовинами в Україні, виконали практичні завдання по можливим надзвичайним ситуаціям, а саме: «Пожежа на нафтосховищі», «Витік хімікатів на підприємстві».

 З початком бойових дій зрослі ризики виникнення надзвичайних ситуацій по всій території України, тому робота ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» зосереджена на запобіганні, виявленню та ефективному реагуванню на надзвичайні події у галузі громадського здоров’я та координації заходів реагування на хімічні, біологічні, радіаційні та ядерні ризики та протидії на можливе застосування зброї масового ураження, у межах компетенції.

З цією ціллю установою затверджено склад груп реагування. Вони утворені у кожному відокремленому підрозділі Центру, в тому числі тих, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях, та готові до дій за призначенням у взаємодії з територіальними формуваннями цивільного захисту. Для ефективного функціонування було створено матеріальні резерви, у тому числі засобів індивідуального захисту для персоналу, стратегічного запасу паливно-мастильних матеріалів, витратних матеріалів та реактивів.

З метою швидкого реагування на надзвичайні ситуації в сфері громадського здоров’я, з перших днів війни лабораторії Центру забезпечують проведення щоденного моніторингу якості та безпечності питної води, що подається населенню, стану атмосферного повітря та здійснення моніторингу гама-випромінювання на території регіону.