Як може впливати формальдегід в атмосферному повітрі на здоров’я людини

Забруднення атмосферного повітря  – один з найбільш впливових чинників, від якого залежить стан здоров’я населення. Саме тому оцінка сучасного рівня забруднення атмосферного повітря у нашому м. Запоріжжя є надзвичайно актуальною проблемою. Формальдегід є одним з основних газових компонентів – забруднювачів атмосферного повітря.

Формальдегід (HCHO) — це безбарвний, легкозаймистий газ з різким запахом, який має канцерогенну дію сам по собі становить значну загрозу для здоров’я людини. Він  є проміжним газом майже у всіх ланцюгах окислення неметанових летких органічних сполук, його гомологічний ряд має різні типи летких органічних сполук. Оскільки життєвий цикл HCHO в атмосфері становить лише кілька годин, моніторинг його концентрації у атмосферному повітрі дозволяє відносно точно локалізувати джерела. Основним джерелом формальдегіду у віддалених шарах атмосфери є окиснення метану. На материках природними джерелами формальдегіду є рослинність (природно, що найбільші концентрації розподіляються над тропічними лісами через високі біогенні викиди) та лісові пожежі. До антропогенних джерел формальдегіду належать транспорт, промислові процеси та нафтохімічні промислові джерела викидів (виробництво добрив, паперу, фанери, ДСП та багатьох інших споживчих товарів).

Хронічне отруєння формальдегідом викликає такі симптоми: алергію, постійний кашель, подразнення очей, носа, горла і шкіри, напади астми, порушення сну, психічне збудження, тремтіння, головні болі, розлад зору, сонливість, хронічна втома і т.д. Підвищені концентрації формальдегіду можуть спричинити дискомфорт при диханні у людей із захворюваннями дихальних шляхів, таких як астма, а також у людей з серцевими захворюваннями. Діти та літні люди зазнають найбільшого негативного впливу. При цьому  заняття спортом на вулиці заборонені.

Державною установою «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб  Міністерства охорони здоров’я України» здійснюється щоденний моніторинг стану атмосферного повітря, у тому числі на вміст формальдегіду.

Результати моніторингу свідчать про сезонні коливання розподілу формальдегіду, які в основному пов’язані з кліматичними умовами. Певний внесок у забруднення повітря формальдегідом дає техногенний фактор. З початку дії воєнного стану концентрації формальдегіду у атмосферному повітрі міста Запоріжжя помітно знижуються, так як знизилося виробниче навантаження промислових підприємств міста .

Щодобово (у тому числі у вихідні та святкові дні) матеріали про проведені дослідження та факти відхилень від гігієнічних нормативів розміщуються на нашому офіційному сайті та сайті Запорізької міської ради. Щомісячно аналітична узагальнена інформація направляється міському голові м. Запоріжжя. Про стан довкілля щонеділі інформується керівництво облдержадміністрації та міста Запоріжжя.

 Щотижнево матеріали про факти відхилень від гігієнічних нормативів з пропозицією вжити відповідні заходи, які б забезпечили їх дотримання в зоні житлової забудови, направляються у Державну екологічну інспекцію у Запорізькій області та Головне управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області.