Будьте стрункими та здоровими!

Міжнародний день боротьби зі сколіозом відзначається у всьому світі із 2013 року з ініціативи Асоціації сколіозу Великої Британії. Сьогодні, 30 червня, варто згадати про те, що це за хвороба та що потрібно робити для її профілактики.

Сколіоз – це захворювання, що характеризується викривленням хребта у фронтальній (боковій) площині з розворотом хребців навколо своєї вертикальної осі. Найчастіше зустрічається в період швидкого зростання – у віці від 6 до 24 місяців, 5 – 8 років, 11 – 15 років життя.

Сколіоз – це поліетіологічне захворювання. Однією з причин є невідповідність розвитку м’язових та кісткових тканин у період зростання дитини, коли кістковий скелет швидко витягується, а м’язові тканини не встигають створити для нього своєрідного підтримуючого корсету.

Наразі діти все менше часу проводять на вулицях, а активні ігри на свіжому повітрі все частіше замінюються просиджуванням за ґаджетами і комп’ютером. Зниження загальної рухової активності у дітей приводить до детренированості м’язового корсету хребта. Провокуючими факторами формування захворювання є надмірні фізичні навантаження, носіння важких предметів в одній руці. Викривлення хребта впливає на осанку дитини, що є не лише косметичним дефектом, а й суттєво шкодить здоров’ю. Якщо його вчасно не вилікувати, він може залишитися на все життя і з часом привести до важких ускладнень.

Головні причини сколіозу у дорослих – прогресування дитячого та дегенеративне його викривлення після 50 років. При сколіозі виникає здавлення нервових корінців, які знаходяться в спинному мозку. Це порушення провокує виникнення головного болю, больового відчуття в області спини, розвиваються відхилення з боку серцево-судинної системи, органів травлення, дихальної та нервової системи.

Більшість сколіотичних змін у дітей виявляється при лікарських оглядах педіатрами або сімейними лікарями. За результатами медоглядів понад 20% дітей в Україні мають проблеми зі спиною. Зрозуміти чи є сколіоз у Вашої дитини, можна за такими ознаками: різниця у висоті одного плеча або стегна, ніж іншого, лопатка виступає більше, ніж інша, різниця у висоті ребер – з одного боку вище, викривлення білої лінії живота.

Надзвичайно важливою є профілактика сколіозу. Піклуватися про запобігання викривлення хребта слід ще до народження дитини. Майбутній матері необхідно добре харчуватися, вживати вітаміни групи В, Д, фолієву кислоту. Слід зазначити, що в подальшому увага цьому питанню має приділятися з раннього дитинства. Часто розвитку сколіозу у такий період сприяють самі батьки. Не намагайтесь висаджувати малюка та ставити у ходунки раніше природного строку. Поступово він буде спроможний зробити це сам. Не водіть малюка за одну і ту ж руку. За цими причинами формується основа майбутнього ймовірного сколіозу, як тільки підвищується навантаження на хребет. З часом, варто забезпечити всі умови для формування правильної постави дитини. Висота стола та стільця для приготування домашніх завдань та для інших занять повинна відповідати ростовим даним дитини та бути зручною. Слідкуйте, щоб малюк не сутулився, він повинен сидіти прямо, не схиляючись вперед і в сторону; спина повинна підтримуватися спинкою стільця. Якщо над столом мало світла – дитина постійно низько схилятиме голову над книгами та зошитами. Чим більше світла – тим краще! Важливо не перебувати занадто довго в сидячій позі та уникати різких рухів і поворотів тулуба. Обов’язковими є перерви у заняттях – бажано із легкими фізичними розминками.

Щоб завчасно розпізнати перші ознаки сколіозу, необхідно проходити медичні огляди. Лікування сколіозу найбільш ефективне на ранніх стадіях, при перших же підозрах на проблему хребта зверніться за консультацією до лікаря. Адже чим раніше діагностувати, тим простіше виправити дефект хребта.

Бажаємо всім здоров’я та стрункої осанки !