Про укуси кліщів, їх профілактику та захворюваність на бореліоз (хворобу Лайма) розповіла завідувачка паразитологічної лабораторії Державної установи “Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” Ольга Зарудна.

Для кожного мешканця Запорізької області за даними ентомологічного  моніторингу який здійснюється Запорізьким обласним центром контролю та профілактики хвороб МОЗУ, в теплий період року,  під час перебування в місцях, де є рослинність висотою від 20 до 60 сантиметрів, існує висока ймовірність зустрічі з іксодовими кліщами – переносниками небезпечних інфекційних захворювань, зокрема, бореліозу ( або хвороби Лайма).

За статистичними даними в Україні в поточному році на бореліоз захворіло 260 осіб, в  Запорізькій області – 4. Зі слиною кліща, який присмоктався до тіла, збудники Бореліозу потрапляють у внутрішні органи, суглоби, уражають центральну нервову систему. Хворі скаржаться на головний біль, біль у суглобах, серці, печінці, загальну млявість. На місці укусу може з’явитись кільцеподібне почервоніння діаметром до 5см. Без адекватного лікування хвороби, можливі ускладнення, які призводять до втрати працездатності.

Лікарі зазначають, що за умови вчасного звернення за медичною допомогою, абсолютна більшість пацієнтів повністю виліковується.

Як вберегтися від укусів кліщів?

  • Якщо ви зібралися на прогулянку, вибирайте парки, сквери, де скошується трава, що значно впливає на зниження чисельності кліщів.
  • найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, прилягаючий  до тіла, світлого кольору  на якому добре видно кліщів.
  • обовязково використовуйте репелент— спеціальний аерозоль або мазь .

Зауважте, коли кліщ прикріпляється до вашого одягу, він залишається нерухомим, аж до тих пір, поки ви не припините активно рухатись. Тільки тоді кліщ починає шукати місце присмоктування. Цей процес може тривати до трьох годин. Відчути укус кліща фактично неможливо: він виділяє знеболючу речовину.

Тому дуже важливо!

  • Оглядати себе та своїх близьких через кожні  2 години прогулянки. Огляд потрібно проводити ретельно, оскільки нападником може бути так звана німфа – молодий, дуже маленький кліщ, до 2 мм розміром, який  не має забарвлення.
  • Повернувшись додому ще раз огляньте  дітей і себе від ступнів ніг до волосся, а також тварин: бажано в білій ванній або на фоні  білого простирадла.
  • Одяг, речі з прогулянки необхідно ретельно почистити або випрати,  попрасувати. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.
  • Не приносьте до помешкання польових квітів.

Що робити, якщо ви все ж виявили кліща, який вже присмоктався?

Якщо є можливість – одразу зверніться до лікаря. В травмпункті вам допоможуть витягти кліща та проконсультують щодо подальших дій.

Якщо поблизу лікаря немає, видаліть кліща самостійно за допомогою пінцету чи петлі з нитки, або пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, вхопивши кліща якомога ближче до шкіри. Витягайте кліща повільно, розхитуючи з боку вбік. Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть його стерильною голкою. Ранку потрібно обробити антисептиком, а руки вимити з милом.

Видаленого кліща слід помістити у чистий флакон, пробірку та щільно закрити кришкою. Доправити його у заклад, де проводяться лабораторні дослідження кліщів. Запорізьким  обласним центром контролю та профілактики хвороб МОЗУ здійснюються такі дослідження, а саме: визначається вид кліща та наявність збудника бореліозу  в ньому.

Крім того, необхідно протягом трьох тижнів спостерігати за  станом свого здоров’я: в разі підвищення температури тіла чи виникнення почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватись — негайно зверніться до лікаря.

За 5 місяців поточного року  в заклади охорони здоровя Запорізької області  звернулось близько 400 осіб з укусами кліщів.

Будьте уважні та бережіть своє здоров`я та здоров`я своїх близьких!