Брудні гроші

Практично всі європейці та американці впевнені, що найбруднішими предметами, якими користується людина, є гроші. І це не безпідставно. Адже грошові купюри переходять із рук до рук великої кількості людей.
Але, схоже, громадянам Євросоюзу не варто хвилюватися: євро виявилося найчистішим серед 15 валют Європи, протестованих британськими вченими у березні 2013 року.


Список виявлених бактерій вчені не оголосили, але повідомили, що вони здатні викликати інфекційні хвороби дихальної системи, шлунково-кишкового тракту та спровокувати зараження ран. Дослідники стверджують, що для зараження достатньо потримати купюру в руках і, не вимивши руки, з’їсти бутерброд.
Щодо українських купюр, то їх на предмет небезпечних мікроорганізмів вперше було досліджено в Інституті екологічної безпеки Національного авіаційного університету у 2013 році.
На гривнях методом змиву було виявлено збудники туберкульозу, сибірки, пневмонії та різні грибки. У зв’язку з цим Нацбанк України зараз вивчає закордонний досвід дезінфекції купюр.
Поки що епідеміологи рекомендують, щоб уникнути можливості зараження через гроші мити руки після контакту з грошима. Слід уникати перерахунку грошей, змочуючи при цьому пальці слиною. Бажано наносити на руки крем із бактерицидною та антисептичною дією.
Цікаво що, крім бактеріального забруднення грошові банкноти зазнають і радіоактивного забруднення.
Вперше інформація про радіоактивне забруднення грошей з’явилася у 2004 році, коли одразу в трьох московських банках було виявлено радіоактивні купюри, забруднені радіоактивним йодом-131. У 2005 році в Іркутській області була вилучена купюра номіналом 1000 рублів, забруднена одним з ізотопів танталу. У 2010 році в Московському міському управлінні Держбанку Росії було виявлено радіоактивне забруднення 380 банкнот, що надійшли із кредитних установ.
У жовтні 2012 року у Москві у банкоматі одного з банків пенсіонерка отримала пенсію радіоактивними грошима. А виявила вона це випадково побутовим дозиметром, перевіряючи овочі, придбані на ринку. Потужність дози випромінювання від грошових купюр перевищувала допустиму майже у 20 тис. раз.
В Україні інформація про радіоактивне забруднення грошей практично відсутня.
Так, тільки в Запорізькій області у 2009 році стався такий випадок, який був оприлюднений.
Під час радіаційного контролю на одному з підприємств працівниками санепідслужби у одної із співробітниць було виявлено перевищення природного фону. При детальному огляді у жінки виявили 2 грошові купюри, номіналом 500 грн, отримані нею напередодні в банку і були забруднені радіоактивними речовинами. Згодом у банку було виявлено ще сім забруднених купюр. Було встановлено, що вони забруднені радоном-222. Оскільки радон є короткоживучим ізотопом (період напіврозпаду 3,8 діб), фахівцями санепідслужби було надано дозвіл на витримку купюр протягом 10 періодів напіврозпаду, що призвело до повного розпаду активності і дало смогу після радіаційного контролю знову пустити їх в грошовий обіг.