Холероподібні вібріони. Чи варто боятися?

Щорічно в пробах води інфекцію, яку називають холероподібним вібріоном не 01 групи, знаходять і в Азовському морі, і в Дніпрі, і в дрібних річках та у міських каналізаціях. Зростання числа позитивних проб щоліта провокує спека, цього року збільшує ризики війна.

Холероподібні вібріони не є збудниками холери і не викликають захворювання на цю особливо небезпечну інфекційну хворобу, проте при заковтуванні забрудненої вібріонами води під час купання або при використанні такої води для миття посуду, овочів та фруктів, можуть з’явитися симптоми гострої кишкової інфекції.

Інкубаційний період при захворюваннях, спричинених холерними вібріонами не 01 групи, триває від 2-3 годин до 5 днів, найчастіше 1-2 дні. У більшості осіб (90%) хвороба починається зненацька з підвищення температури, з’являється озноб, загальна слабкість, головний біль, біль у м’язах і суглобах. Поряд із синдромом загальної інтоксикації у хворих розвиваються прояви гастроентериту та гастроентероколіту: біль в животі, особливо в епігастрії, нудота та блювота, пронос. Хвороба у більшості пацієнтів має легкий перебіг.

Холероподібні вібріони гинуть за кілька годин не виносять кип’ятіння: при температурі 100 градусів гинуть моментально, при 80 – протягом п’яти хвилин. Чутливі до дезінфікуючих засобів, особливо до кислот. Наприклад, у розчині соляної кислоти 1:10 000 зникають за одну хвилину.

Щоб уникнути захворювань на гострі кишкові інфекції, під час відпочинку біля відкритих водойм необхідно дотримуватися таких правил:

– не купатися в місцях, які органами місцевого самоврядування офіційно не визначені як зони масового відпочинку на водних об’єктах;

– не заходити у водойму, якщо на березі встановлені попереджувальні таблички, що вказують на те, що купатися заборонено;

-утриматися від купання у водоймах, де мешкає багато водоплавних птахів;

– не використовувати воду з водойми для пиття, миття посуду, овочів та фруктів; намагатися не заковтувати її під час купання;

– не купатися відразу після сильного дощу у зв’язку з можливим попаданням забруднюючих речовин з поверхні;

– прийняти душ з милом після повернення з відпочинку на водному об’єкті;

– під час купання стежити за дітьми, щоб уникнути заковтування ними води;

– для миття овочів, фруктів, посуду використовувати воду тільки з надійних джерел;

– не купувати з рук сушену та в’ялену рибу, морепродукти.