Кір та заходи його профілактики

Кір — небезпечне дуже заразне вірусне захворювання, що швидко поширюється. 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована особа, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.

                               Як поширюється кір?

Вірус кору поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів. Вірус лишається активним і живе в повітрі або на забруднених  поверхнях протягом 2 год. Інфікована людина може передавати вірус ще за чотири дні до і за чотири дні після появи у неї висипу.

                              Як розпізнати кір?

Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури приблизно через 10–12 днів після інфікування, яке триває 4–7 днів. На цій початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. За кілька днів з’являється висип — спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу, включно із руками та ногами. Він тримається 5–6 днів і потім зникає. У середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.

                            Серйозні наслідки:

Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п’яти років. Серед ускладнень кору — запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті.

Захворювання на кір під час вагітності також загрожує здоров’ю жінок — від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).

                        Лікування та профілактика?

Спеціального лікування від кору нема. Найкращий захист — вакцинація. В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини.

Відмовившись від вакцинації, ви ризикуєте здоров’ям і життям своєї дитини. Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я  усіх разом і кожного зокрема  залежить від рівня охоплення щепленнями . Для формування колективного імунітету необхідно, щоби рівень вакцинації досягав 95–98%.  

Кір – циклічне захворювання. Епідемічні підйоми зміняються спадом захворюваності. Останній підйом захворюваності на кір в Запорізької  області  відмічався в 2017-2019 роках- за 3 роки було зареєстрований 1431 випадок кору. З 2020 року кір в області не реєструвалась. В подальшому збільшення  кількості неімунних осіб  призведе до нового росту захворюваності .