До Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами

Гепатит В – широко поширене інфекційне захворювання, викликане вірусом гепатиту В; у клінічно виражених випадках характеризується симптомами гострого ураження печінки і інтоксикації, відрізняється різноманіттям клінічних проявів. У віддаленому періоді захворювання супроводжується загрозою розвитку пухлини печінки і цирозу печінки. Вірусом гепатиту В інфіковано близько двох мільярдів чоловік, а джерелами інфекції є хворі гострим і хронічним гепатитом В і носії (близько 300-350 мільйонів чоловік) багато хто з яких не здогадується про вірусоносійство.

Вірус гепатиту В передається:

 • при статевих контактах з людиною;
 • при прямому контакті з кров’ю інфікованої людини.

Вірус гепатиту В не передається через:

 • чхання або кашель;
 • поцілунки і обійми;
 • грудне вигодовування;
 • харчі або воду;
 • посуд;

Як захистити себе від зараження вірусом гепатит В?  

Зробіть щеплення !

Обов’язково зробіть щеплення проти гепатиту В якщо:

 • ваш статевий партнер хворіє на вірусний гепатит В;
 • ви проживаєте з хворим на хронічний гепатит В;
 • ви працюєте з кров’ю;
 • ви проходите процедуру гемодіалізу;
 • практикуйте “безпечний” секс;
 • не користуйтеся чужими і не дозволяйте іншим використовувати свої предмети, на яких можуть бути залишки крові( зубна щітка, лезо, манікюрний набір);
 • перед тим, як зробити татуювання або пирсинг, подумайте про ризик для вашого здоров’я. Ви можете заразитися, якщо на інструментарії є залишки  крові.

Як дізнатися, чи не хворі Ви на вірусний гепатит В?

          Для цього необхідно зробити аналіз крові на маркери вірусних гепатитів . Обов’язково зверніться до лікаря, якщо у Вас спостерігаються наступні симптоми – стомлюваність, втрата апетиту, біль в суглобах, жовтизна шкіри або склер, або, Ви думаєте, що мали прямий контакт з хворим гепатитом В.

Усім вагітним жінкам необхідно здати аналіз крові на гепатит В на ранніх термінах вагітності, оскільки жінка, хвора на гепатит В, може інфікувати свою дитину під час пологів.

Гепатит С – це захворювання печінки, викликане вірусом гепатиту С (ВГС), який знаходиться в крові інфікованих осіб. Інфікування здійснюється через контакт з інфікованою кров’ю і статевим шляхом. За даними ВООЗ у світі 170 млн осіб хворі хронічними ВГС і щорічно з’являється від 3-х до 4-х млн. інфікованих осіб.

Гепатит С може бути важким захворюванням для одних і мати легку течію для інших. Значна частина людей, інфікованих вірусом, залишається носіями до кінця свого життя.       

Як захистити себе від зараження вірусом гепатиту С? Необхідно дотримуватися тих самих правил, що і при вірусному гепатиті В.

Самий гарантований шлях попередження зараження будь-якими захворюваннями, які передаються статевим шляхом, в т. ч. і ВГС – мати статеві контакти з одним партнером.

Приблизно 5 з 100 новонароджених інфікуються, якщо вони народилися від матерів, інфікованих ВГС. Зараження дітей здійснюється під час пологів, і це неможливо попередити. Проте, у новонароджених захворювання не має клінічних ознак в перші роки життя. Тому потрібне лікарське спостереження і лабораторне обстеження, щоб визначити як хвороба вплине на подальше життя цих дітей.

В 2020-2021 роках у Запорізької області по даним епідеміологічного розслідування питома вага статевого шляху передачі (незахищений секс) при гострих та хронічних вірусних гепатитах складала 8% та 6% відповідно, з вживанням ін’єкційних наркотиків було пов’язано 14% та 33% випадків  вірусних гепатитів. Захворюваність серед чоловіків в 1,5 разів перевищувала захворюваність жінок. Серед вікових категорій найбільш уразливою була група 25-49 років- 70% усіх захворілих.