7 ПОРАД ДЛЯ ЗНИЖЕННЯ РИЗИКУ ВИНИКНЕННЯ РАКУ

Виявляти небезпечне захворювання на початковому етапі значно краще, ніж пізніше, коли хвороба прогресувала і завдала великої, часом незворотної шкоди організму. Це твердження стосується всіх хвороб, утім, найбільш критичне воно для раку.

Дуже часто трапляються ситуації, коли рак виявляють на пізніх стадіях, коли шансів на успішне лікування та одужання залишається менше. Саме тому знання своїх ризиків та вчасне проходження скринінгу відіграє життєво важливу роль.

Характерною ознакою раку є швидке утворення аномальних клітин, які розростаються за межі своїх звичайних кордонів і здатних проникати в інші тканини тіла та поширюватися в інші органи; останній процес називається метастазуванням. Метастази є однією з основних причин смерті від раку. Найбільш поширеними видами раку є: рак легенів, рак молочної залози, рак товстої і прямої кишки, рак передміхурової залози, рак шкіри (немеланомный), рак шлунка. Характерною особливістю онкозахворювань є відсутність симптомів на ранніх стадіях хвороби.

Щоб зменшити ризик захворіти на рак, потрібно дотримуватися простих правил щоденного життя.

  1. Не куріть.

Вживання тютюну є найважливішим фактором ризику розвитку раку. На куріння припадає майже 22% світових випадків смерті від раку. Навіть якщо ви не курите, вплив пасивного куріння може збільшити ризик розвитку раку легень.

2. Вживайте здорову їжу.

Повноцінний збалансований раціон може знизити ризик онкологічних захворювань: їжте багато фруктів, овочів та інші харчові продукти з рослинних джерел, як-то цільнозернові та боби. Вони мають бути основою вашого раціону.

3. Підтримуйте здорову вагу й будьте фізично активними.

Близько 20% усіх видів раку спричинено надлишковою вагою. Підтримання здорової ваги може знизити ризик виникнення таких видів раку, як рак молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок.

4. Не засмагайте.

Рак шкіри є одним із найпоширеніших видів раку, якому можна запобігти. Уникайте прямого сонячного світла вдень. Влітку обмежуйте перебування на сонці з 10.00 до 16.00 години, коли сонячні промені найагресивніші. Користуйтеся сонцезахисними засобами з SPF 30+, носіть сонцезахисні окуляри та капелюх із широкими полями. Затуляйте відкриті ділянки тіла. Більше одягу — більше захисту.

5. Вакцинуйтеся.

Вірусний гепатит В може збільшити ризик розвитку раку печінки. А вірус папіломи людини може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів. Профілактика раку включає захист від цих вірусних інфекцій. Поговоріть зі своїм лікарем щодо вакцинації!

6. Уникайте ризикованої поведінки.

Іншою ефективною тактикою профілактики раку є уникнення ризикованої поведінки, яка може призвести до інфекцій, які, у свою чергу, можуть збільшити ризик розвитку онкозахворювань.

7. Регулярно проходьте профілактичні огляди.

Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби. Якщо виявити рак на ранній стадії, є висока ймовірність позитивних результатів і успішного подолання захворювання.

Рак не має бути вироком – здоровий спосіб життя, рання діагностика і належне лікування допоможуть здолати хворобу. Турбуйтеся про себе і своє здоров’я!