Ви чули про захворювання, яке в перекладі з латині означає «зла нитка»?

Уявіть собі ситуацію, коли ви займаєтесь своєю звичною справою, наприклад, викладаєте урок, і раптом у ваше життя вривається НЄЧТО (чужинець)! На чолі, під шкірою, ви відчуваєте якийсь незвичний рух, ворушіння, а коли ви бачите у своєму дзеркальному відображенні звивисті контури ниткоподібного білого хробака під шкірою (довжина до 17 см), вас охоплює паніка: «А раптом цей хробак заповзе у мозок і призведе до трагічного кінця?»

Ви викликаєте швидку допомогу або прямуєте в лікарню. Але на момент огляду лікарем всі прояви хвороби можуть безслідно зникнути. Повтор може відбутися через невизначений час, навіть півроку, але зовсім в іншому місці. А може більше ніколи не нагадувати про себе. От такий він – дирофіляріоз, підшкірний гельмінтоз, з дуже незвичайним механізмом зараження – через укуси кровосисних комах, частіше за все, комарів будь-якого виду, навіть того, який мешкає в підтоплених підвальних приміщеннях та кусає людину в будь-який період року. І це не фільм жахів, це – реалії, про які до початку поточного століття майже не було чутно. А уже за 20 років (2001-2021 рр.) тільки в Запорізькій області зареєстровано 203 випадки дирофіляріозу. І вже в поточному році дирофілярії вилучено у трьох мешканців області (2 – м. Мелітополь та 1 – м. Запоріжжя).

За кожним випадком своя історія. Адже локалізація гельмінта дуже різноманітна: орган зору (приблизно у 40% хворих), обличчя, голова, тулуб, кінцівки, ротова порожнина, молочні залози, пупок, статеві органи, тощо. В 35% випадків на ранніх стадіях хвороби, доки гельмінт ще не був оточений капсулою, відбувалася міграція гельмінта під шкірою. Характерно, що пересувається дирофілярія під шкірою майже безболісно, хоча відстань може складати до 30 см за 2 доби. Серед наших хворих були випадки, коли спочатку гельмінт локалізувався на вушній раковині, потім перемістився в підключичну область, а видалили його із підшкірної пухлини на молочній залозі, яку розцінювали як онкопатологію. Тому радість хворого була без меж! Чому радість? А тому, що підшкірний дирофіляріоз ніколи не призводить до смерті хворого! Коли ж навкруги гельмінта утворюється капсула, хвороба проявляється у вигляді невеликого підшкірного ущільнення (атероми, кісти тощо), що іноді супроводжується набряком, свербіжем, болючістю. Може підвищуватись температура тіла. Загалом, симптоматику визначає місце локалізації гельмінта. Раніш за все звертаються за медичною допомогою хворі з дирофіляріозом ока.Це і не дивно, адже гельмінт на повіках, кон’юнктиві, в передній камері ока, склері, заважає нормально бачити.

В організмі людини гельмінт не розмножується, у внутрішні органи не дістається, після хірургічного видалення, як правило, 1 особини гельмінта, функції ураженого органу відновлюються! Максимальний термін життя дирофілярії в організмі хазяїна становить два роки. Основний метод лікування – хірургічний.

Джерелом інвазії для людини є тварини родини псових, кошачих, що інфікуються при укусах тих же комарів. При прямому контакті з хворими тваринами зараження людини не відбувається. Тільки через укус комара, який вприскує мікрофілярії в кров людини, можна заразитись дирофіляріозом! За даними головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області ураженість собак мікрофіляріями в 2021 році склала 1,4.

Отже, основним профілактичним заходом при дирофіляріозі, як у тварин, так і у людей,залишається захист від укусів комарів. Для таких цілей існує велика кількість репелентів – препаратів, що відлякують комарів. Ефективне використання електрофумігаторів з інсектицидними пігулками або рідинами, інсектицидних спіралей. В вечірній час рекомендується використання одягу, який максимально захищає тіло від укусів комах, засітчення вікон та дверей в приміщеннях. Для тварин можна використовувати різні види нашийників. А також, обов’язково проводьте дегельмінтизацію домашнім тваринам!