ПРАВЕЦЬ. Як захиститись  від смертельної загрози?

Улітку, коли багато людей працює у полі, пораєтьсяу садах і на городах, зростає небезпека заразитися на правець. Збудник хвороби — паличка правця Clostridiumtetani дуже поширена в природі, постійно перебуває і розмножується в кишкивнику травоїдних тварин. У зовнішнє середовище виділяється з фекаліями і забруднює верхні шари ґрунту, де утворює спори. У споровій формі збудник виявляє досить високу резистентність — у сухому калі, на забрудненої поверхні різних предметів, захищених від світла, зберігається роками, у грунтах – протягом багатьох десятиліть. Ґрунт, особливо чернозем, є постійним резервуаром збудника правцю Пряме сонячне випромінювання руйнує спори тільки через 30 діб, кип’ятіння — через 1-3 години, сухий жар при 115 °С — через 20 хвилин.Спори стійкі й до різних дезінфектантів – на інактивацію потрібно від 5 до 24 годин .Токсини збудника правцю є найсильнішою біологічною отрутою.

У світі щороку від правцю гине близько 1 млн. людей, з них багато новонароджених.Це одна із найнебезпечніших і важких гострих інфекційних хвороб. Вхідними воротами для збудника правцю є самі різні ушкодження шкіри – від масивних поранень до ледь помітних подряпин,особливо небезпечні глибокі колоти рани та рани, які мають глибокі «кармани». У місці потрапляння збудник, за наявності анаеробних умов (відсутність кисню), розмножується і виробляє екзотоксин, який потрапляє до спинного і довгастого мозку, уражаючи рухові центри. Це призводить до спазму м’язів та судом. Хвороба має дуже важкий перебіг.Причинами смерті від правцю є асфіксія (задушення) унаслідок судомного синдрому, параліч серцевої діяльності або дихання.

Інкубаційний період триває від 3 до 30 днів (найчастіше 5-14 днів). Чим він коротший, тим важчий перебіг недуги. Здебільшого хвороба починається гостро. Однак можуть бути й продромальні явища, такі як нездужання, неприємні відчуття у ділянці рани (тягнучий біль, незначні посмикування м’язів навколо неї), головний біль, підвищена пітливість, дратівливість.

Одним з перших характерних симптомів хвороби є тризм – напруження і судомне скорочення жувальних м’язів, що затруднює відкривання рота. Майже одночасно, внаслідок напруження мімічних м’язів, з’являється застигла “сардонічна посмішка” – лоб хворого у зморшках, очні щілини звужені, рот, розтягнутий, як у посмішці. Невдовзі виникає дисфагія – затруднене ковтання, внаслідок спазму м’язів глотки. Поєднання цих трьох симптомів є характерною ранньою ознакою правця.

Потім з’являється тонічне напруження м’язів потилиці (регідність), що поширюється на спину, живіт, кінцівки. Залежно від переважного напруження тих чи інших м’язів тіло хворого набуває різноманітних поз. Частіше тіло хворого вигинається, він лежить із закинутою назад головою і дещо піднятою над ліжком поперековою ділянкою. Якщо в процесс втягуються міжреберні м’язи і діафрагма, дихальні рухи обмежуються і дихання стає поверхневим, прискореним. Самовільного, навіть тимчасового, розслаблення м’язів не буває.

При правцю свідомість хворого завжди зберігається, що посилює його страждання. Для оточуючих хворі на правець не становлять небезпеки. Перенесений правець не залишає імунітету.

Засоби профілактики правця можна розподілити на специфічні і неспецифічні.

До неспецифічних належать засоби, спрямовані на запобігання травматизмові:

  • оскільки правцев апаличка проникає в організм через рану, слід передусім дотримувати правил щодо профілактики травми, навіть дрібних. Під час роботи на городі, у саду, слід ходити взутим, користуватись рукавицями. За шкірою рук і ніг слід ретельно стежити – не допускати саден, тріщин. На заводах, різноманітних видах транспорту, при роботі з механізмами необхідно неухильно виконувати правила техніки безпеки.
  • необхідно звертатись за медичною допомогою при отриманні травм, навіть незначних, особливо при забрудненні рани землею, а також при укусах тваринами.
  • самолікування ран (навіть незначних) може призвести до непоправних наслідків, оскільки не виключена можливість виникнення правця. Особливо це стосується мешканців сільської місцевості, які перебувають у тісному контакті з землею.
  • швидкому і ефективному знищенню хвороботворних мікробів (у разі проникнення їх у рану) сприяє своєчасна хірургічна обробка ран: рану широко розкривають (щоб збільшити проникнення атмосферного кисню), висікають змертвілі тканини, видаляють сторонні тіла, промивають розчином перекису водню. Необхідно розуміти, що хірургічна обробка рани буде ефективною лише за умови своєчасного її проведення – не пізніше 4-6 годин після поранення.

Особливо небезпечні поранення в ділянці голови, зокрема очей. При цьому правець розвивається дуже швидко і нерідко призводить до смерті.

Головна зброя у боротьбі з правцем це щеплення!

Специфічна профілактика здійснюється двома шляхами — проведення планового щеплення проти правця (активна імунізація правцевим анатоксином згідно календаря щеплень починаючі з 2-х місячного віку) і здійснення екстреного щеплення при травмах.

Правцевий анатоксин застосовують як самостійний препарат, і він входить до складу вакцин АКДП, АДП, АДПМ та ін. Якщо їх ввести людині, то виробляються протиправцеві антитіла— антитоксин. І, якщо правильно прищеплена людина одержала травму, і в рану потрапив збудник, який почав виділяти токсин, на його шляху стане антитоксин, утворений в організмі завдяки щепленню. В таких випадках проводять лише неспецифічну профілактикуправця — хірургічну обробку рани. Лише в разі необхідності (коли після останнього щеплення минуло понад 2 роки) вводять правцевий анатоксин.

Якщо травмувалася нещеплена людинаабо немає даних про щеплення, топроводять активно-пасивну імунізацію: крім анатоксину вводиться протиправцевий імуноглобулін (за его відсутністю – протиправцева сироватка), в котрому вже е готові антитіла.

Екстрена профілактика правця показана також у разі:

  • відморожень й опіків (термічних, хімічних, радіаційних) другого, третього та четвертого ступенів;
  • проникних пошкодженнях шлунково-кишкового тракту;
  • гангрени або некрозу тканин будь-якого етапу, абсцесах;
  • укусів тваринами;
  • пологів поза медичними закладами;
  • позагоспітальних абортів.

В 2021 році в Запорізької області зареєстровано два випадка правця, один з них летальний. Зараження відбулося у сільської місцевості. В обох випадках мало місце порушення термінів вакцинації проти правцю, в одному- дуже пізнє звернення за медичною допомогою. Постраждалі інфікувалися при травмі стопи і ржавим цвяхом та при забрудненні землею виразки голені. При дослідженні проб грунта з присадибної ділянки в одному випадку були виділені спори Clostridiumtetani.