Як може впливати озон в атмосферному повітрі на здоров’я людини

Атмосферне повітря є одним з основних житєво важливих елементів навколишнього природного середовища. Забруднення повітря озоном є проблемою, вони пов’язані зі збільшенням кількості виробничої діяльності. Саме тому оцінка сучасного рівня забруднення атмосферного повітря у нашому м. Запоріжжя є надзвичайно актуальною проблемою. Озон є одним з основних газових компонентів – забруднювачів атмосферного повітря.

Атмосферний (стратосферний) озон є продуктом дії сонячного випромінювання на атмосферний (О2) кисень. Однак тропосферний озон є забруднювачем, який може загрожувати здоров’ю людей та тварин, а також ушкоджує рослини.

При взаємодії сонячних променів з діоксидом азоту та вуглеводнями, що потрапляють в атмосферу з вихлопних газів автомобілів, утворюється фотохімічний смог. Діоксид азоту під дією ультрафіолетового випромінювання сонця розпадається, утворюючи оксид азоту та вільні атоми кисню (озон). Вони призводять до подразнення слизових оболонок очей та носоглотки у людей, а також загибелі рослинності та псування гумових виробів.

У приземному шарі атмосфери основним джерелом озону є фотохімічні реакції, в яких беруть участь оксиди азоту, леткі вуглеводні (вихлопи автотранспорту та промислові викиди) та інші речовини. Ці компоненти називаються попередниками озону.

Ознаки отруєння озоном виникають практично відразу після контакту. Потрапляючи в дихальні шляхи, він викликає першіння в горлі, відчуття печіння і болю за грудиною, утруднення дихання, головний біль. Потім людина відчуває, що їй складно зробити глибокий вдих, тому дихання стає переривчастим, частим, поверхневим. При більш тривалому впливі в бронхах і альвеолах наступають структурні зміни. Виникає бронхіт, пневмонія, емфізема, бронхоспазм у здорових людей або загострення бронхіальної астми у страждаючих цим захворюванням. Обсяг дихання зменшується. Відстроченими ефектами дії озону є неврологічні порушення (неуважність, зниження уваги).

Державною установою «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» здійснюється щоденний моніторинг стану атмосферного повітря, у тому числі на вміст озону. Результати моніторингу свідчать про постійне середньорічне забруднення атмосферного повітря тропосферним озоном. 

Щотижнево матеріали про факти відхилень від гігієнічних нормативів з пропозицією вжити відповідні заходи, які б забезпечили їх дотримання в зоні житлової забудови, направляються у Державну екологічну інспекцію у Запорізькій області та Головне управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області. Щомісячно аналітична узагальнена інформація направляється міському голові м. Запоріжжя. Про стан довкілля щонеділі інформується керівництво облдержадміністрації та міста Запоріжжя.