ОБЕРЕЖНО, ОСИ !

На початку літнього сезону оси особливо не турбують людей, вони навіть виконують корисну функцію, знешкоджуючи шкідників. Але ці комахи можуть бути і небезпечними для людини, особливо, якщо їм приходиться захищатися від неї.

Оси стають небезпечними у період розмноження – в серпні-вересні та можуть нападати на вас швидко, раптово без усілякого приводу. Іноді атаку цих комах просто неможливо передбачити.

Укуси ос дуже хворобливі. Жалячи, оси залишають у шкірі людини чужорідний білок – алерген. Отрута , яка потрапила до організму, може викликати такі ускладнення як алергічна реакція, токсичну дію на нервову систему, анафілактичний шок. Алергічні реакції проходять у різноманітних формах : від місцевих симптомів з більш менш вразливими загальними проявами до шоку з летальним наслідком.

Ось декілька порад першої допомоги при укусі комах:

– промийте ділянку укусу милом;

– нанесіть на місце укусу змочену соду, щоб зійшло почервоніння, чи протріть шкіру нашатирним спиртом;

– для того щоб зменшити біль та набряк, покладіть кригу або холодний компрес до ділянки укусу;

– при загальній токсичній реакції потерпілому рекомендується як можна більше пити чисту воду;

– при появі зростаючого набряку, прийміть антигістамінний препарат.

Також ділянку укусу можна потерти розрізаною цибулею, також допомагає подрібнене листя петрушки, подорожника, календули, сік стебла кульбаби, а також примочка із свіжої заварки чорного чаю. Зовсім маленькій дитині можна зробити ванну з чередою, пустирником, валеріаною.

Увага! Якщо після укусу оси почало набрякати лице і набряк розповсюджується на щоки і губи, терміново звертайтеся до лікаря. Якщо у вас хоч раз була бурна реакція організма на укуси комах, будьте особливо уважними.

Можливий летальний наслідок при укусі комахою у горлянку чи при ковтанні оси. Набряк який розвивається може перекрити дихальні шляхи. У цьому випадку надати допомогу без спеціальних навичок та знань дуже складно.

Боротися з осами важко. У будинку від них можна відгороджуватися сітками, а ось на дворі від шаленої оси врятуватися нелегко. Розлючена та налякана вона виділяє особливу хімічну речовину – феромон тривоги, який підвищує агресивність усіх ос, які знаходяться поблизу.

Щоб захиститися від укусів ос, треба дотримуватися простих рекомендацій:

– Будьте обережними у місцях скопичування ос. Не намагайтеся завзято відмахуватися від залетівшої комахи, незважаючи на те, що вони можуть бути дуже докучливими.

– Будьте уважними на ринках та біля лотків з фруктами. Слідкуйте за фруктами, які їсте.

– Не пийте з банок і пляшок, які стояли з відкритим шийками : наливайте спочатку у склянку і засвідчитесь у відсутності там оси.

– Як що одна з них присіла до вас на одяг, легенько змахніть її, не намагайтеся прихлопнути, вона все однаково встигне вас вкусити, вони миттєво сприймають найменші коливання.

– Ос заспокоює світлий одяг, а яскравий і темний колір одягу, напроти, приваблює.

– Бажано одягати головний убір у тих містах, де більш можливі зустрічі з цими комахами, бо як що вони заплутаються у волоссі, звідки їм важко буде виплутатися, укус у голову буде безперечно.

– Не використовуйте парфуми з квітковим і солодким ароматом.

– Запах м’яти відлякує ос, її відваром можна зволожувати ,при необхідності, відкриті ділянки тіла.

– Найбільш ефективним для відлякування жалючих комах є дим.

Хоча більшість укусів комахами не потребують медичного втручання, пам’ятайте , що деякі укуси можуть бути серйозними і навіть фатальними. Якщо у вас є найменша підозра на алергічну реакцію, негайно зверніться до лікаря.

Запам’ятайте, алергічна реакція може з’явитися навіть у тих людей, у яких її ніколи не було.