Вплив формальдегіду на організм людини в закритих приміщеннях.

Найприродніший стан формальдегіду – газ. Але він легко розчиняється в рідинах, і цю його властивість охоче використовують у промисловості. Застосовують водний розчин формальдегіду для матеріалів з спресованої деревини: фанери, деревно-стружкових і деревноволокнистих плит (ДСП і ДВП), МДФ, тому нові меблі пахнуть формальдегідом. Формальдегід також застосовується для виробництва пластмас та смол, фарб, текстилю, шкіряних виробів, миючих засобів та шампунів. Формальдегід – сильний консервант, в зв´язку з чим його використовують у харчових та косметичних продуктах (дуже часто – у лаках для нігтів).

Ремонтні роботи з використанням сучасних оздоблювальних матеріалів, нові меблі, які виготовляються з використанням полімерних та полімервмісних матеріалів, можуть призвести  до погіршення   стану повітря  у приміщеннях (квартири, будинки, громадські будівлі),  в тому числі до підвищення рівнів формальдегіду. Його пари можуть виділятися з метало пластикових вікон та стелі з ПВХ, деяких видів шпалер, покриття для підлоги, плінтусів. Він також може бути в предметах повсякденного побуту: іграшки, техніка, канцтовари, посуд та ін.

При порушенні норм виробництва меблів та будівельних матеріалів формальдегід може виділятися в повітря роками. Тому особливу увагу треба приділяти наявності санітарно-епідеміологічного висновку, сертифікату відповідності чи декларації про відповідність. Обов’язковій сертифікації підлягають меблі дитячі, меблі для громадських приміщень, спеціальні, медичні. Якщо ж маються на увазі меблі побутові, то в такому разі оформляється лише декларація відповідності.

Формальдегід у повітрі шкідливий насамперед для слизових та шкіри. Він викликає подразнення, свербіж, висипання. Інші поширені ознаки отруєння формальдегідом від меблів та інших предметів – це млявість, частий головний біль, труднощі зі сном. Можливі також регулярні запалення очей. Він внесений до списку канцерогенів, тому постійний контакт із цією речовиною різко підвищує ймовірність захворювання на рак.

Діти більш чутливі до навколишнього середовища, тому вплив формальдегіду на організм дитини помітніший. Загалом, симптоми отруєння формальдегідом від меблів чи іграшок здебільшого ті ж, що й у дорослих. Звичайно, в якісних предметах концентрації формальдегіду мінімальні, проте, як уже говорилося вище, коли йдеться про багаторічну безперервну дію, навіть мінімальні концентрації викликають серйозні побоювання. Деякі дослідження пов’язують бронхіальну астму у дітей із впливом формальдегіду.

Для попередження отруєнь парами формальдегіду та забезпечення безпечного проживання, знаходження в закритих приміщеннях необхідно проводити лабораторні дослідження концентрації формальдегіду в повітрі.

Токсикологічною лабораторією відділу досліджень фізичних та хімічних факторів  ДУ «Запорізький ОЦКПХ МОЗ» згідно річного плану проводиться моніторинг повітря закритих приміщень дитячих дошкільних та навчальних закладах.

За 2021 р. зареєстровано 27% нестандартних результатів щодо перевищення гранично-допустимих концентрацій фенолу та формальдегіду в повітрі приміщень навчальних закладів та житлового будинку.

Токсикологічна лабораторія відділу досліджень фізичних та хімічних факторів  ДУ «Запорізький ОЦКПХ МОЗ» може провести дослідження повітря в житлових та громадських приміщеннях, меблів та оздоблювальних матеріалів по визначенню токсичних речовин, в тому числі формальдегіду за зверненням громадян та підприємців.

Звернутися можливо за телефоном (061)702-34-65.