СПАЛЮВАННЯ ЛИСТЯ – ЦЕ ШКОДА ДОВКІЛЛЮ І НАШОМУ ЗДОРОВ’Ю!

Головним джерелом забруднення атмосферного повітря в м. Запоріжжя є промислові підприємства. Але додатково забруднюють атмосферне повітря і мешканці міста.

Традиційно восени люди згрібають опале листя та спалюють його, не задумуючись над тим, якої шкоди це завдає здоров’ю та довкіллю.

На жаль, проблема забруднення атмосферного повітря в місті залишається актуальною.

При спалюванні листя в атмосферне повітря виділяються шкідливі речовини, такі як пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і ряд канцерогенних сполук, які викликають захворювання дихальних шляхів, знижують імунітет людини, посилюють негативний перебіг хронічних захворювань.

Опале листя можна використовувати як добриво, тоді, розпадаючись, воно повертає всі поживні речовини, що отримувало протягом свого зростання.

Ще одне застосування опалого листя – це мульчування ним рослин на присадибній ділянці. Компост або мульча з нього утримають у ґрунті вологу надовго навіть у найспекотніші дні та забезпечать збереження гумусу та органічних речовин від вивітрювання.

Внесення компосту пригнічує розвиток бур’янів, покращує температурний режим грунту, слугує поживними речовинами для хробаків та інших організмів, які забезпечують поживними речовинами рослини та культури.

Кожен кілограм сухого листя в промислових зонах за вегетативний період накопичує в середньому 100 міліграмів сполук сірки, 25 – хлористого водню, 6 – алюмінію, 20 – свинцю, 150 – титану.

При спалюванні листя, гілля, сухої трави в атмосферне повітря виділяться шкідливі речовини, концентрація яких у такому диму величезна. Одна тонна тліючого листя виділяє понад 30 кілограмів оксиду вуглецю (угарний газ), який легко зв’язується з гемоглобіном крові і блокує доставку кисню до тканин організму.

Крім безпосередньої шкоди людському здоров’ю, спалювання рослинних залишків представляє істотну загрозу природі:

– з листям згорають зимуючі корисні комахи;

– руйнується ґрунтовий покрив, відбувається збіднення ґрунту;

– знищується насіння і коріння трав’янистих рослин;

– пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння;

– в 2-4 рази зростає промерзання ґрунту.

Вдихання чадного газу може призвести до головного болю, втрати свідомості, загострення респіраторних захворювань.

Найбільш вразливими до дії диму є діти, люди похилого віку і ті, хто страждає захворюваннями серця або легенів. Дим від спаленого листя складається з дрібних часточок, які містять компоненти-забруднювачі. При попаданні в органи дихання ці мікроскопічні часточки можуть досягти найглибших ділянок легень і залишатися там місяцями і навіть роками. Вдихання цих часточок може призвести до виникнення респіраторних захворювань, зменшити об’єм вдихуваного повітря та зменшити здатність легень використовувати це повітря. Тверді часточки можуть також спричинити приступи астми у деяких людей.

Особливо важко доводиться людям, що страждають на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. Як зазначають лікарі, за останнє десятиріччя зросла кількість алергіків, постраждалих від виділення токсичних речовин, що містяться в димі від вогнищ.

Але слід завжди пам`ятати, що є альтернатива спалювання опалого листя! Так, найбільш ефективним по відношенню до довкілля шляхом утилізації листя є компостування. Цей метод є безпечним способом переробки листя та інших органічних відходів, що не шкодить довкіллю.

Не спалюйте опале листя, суху траву та дрібне сміття! Не завдавайте шкоди здоров’ю людей і навколишньому середовищу!

Пам’ятайте, що від вас також залежить якість повітря, яким дихаєте ви і ваші рідні!!!