ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ТУБЕРКУЛЬОЗ?

Туберкульоз — це небезпечне інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу або паличка Коха (на честь науковця, що відкрив збудник у 1882 році).

Щороку у Запорізькій області реєструється 600-670 випадків захворювання на туберкульоз органів дихання, серед яких діти складають 10-12%. За 8 місяців поточного року на території області зареєстровано 272 лабораторно підтверджених випадка туберкульозу органів дихання.

Туберкульоз передається переважно повітряно-крапельним шляхом (95%) від хворої людини до здорової. У більшості випадків, захворювання уражає легені, але може ушкодити будь-який орган, наприклад, нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви, статеві органи тощо.

Туберкульозом можна заразитися при вдиханні повітря, у якому є паличка Коха. Цей мікроорганізм не схожий на інші мікроби. Його унікальність, насамперед, полягає у тому, що він є стійким до умов навколишнього середовища.

Симптоми захворювання на туберкульоз

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила у легені, починає розмножуватись у них або інших органах, а імунна система намагається зупинити, або сповільнити процес. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, у неї спостерігаються:

– кашель, що триває понад 2-3 тижні;

– рясне потовиділення вночі;

– слабкість;

– безпричинна втрата ваги;

– підвищення температури тіла до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень.

У деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітині, задишка.

За наявності хоча б декількох з перерахованих вище симптомів, необхідно невідкладно звернутися до сімейного лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз.

Для діагностування туберкульозу проводять рентгенологічне обстеження органів грудної клітини та мікроскопічне дослідження мокротиння на наявність у ньому мікобактерій туберкульозу. Обсяг дослідження визначає лікар.

Своєчасно виявлений туберкульоз при ранньо розпочатому лікуванні виліковується!

Первинна специфічна профілактика полягає в проведенні новонародженим протитуберкульозної вакцинації БЦЖ на третю-п’яту добу життя дитини.

🟩 Дотримуйтесь здорового способу життя.

🟩 Дотримуйтесь правил особистої гігієни.

🟩 Загартовуйте організм, повноцінно харчуйтеся, зміцнюйте імунітет.

🟩 Не займайтесь самолікуванням.

Пам’ятайте! Ваше здоров’я – у ваших руках!

Бережіть своє здоров’я!