Поліомієліт повертається! Що потрібно знати батькам

Поліомієліт — високозаразне вірусне захворювання, при якому вражається сіра речовина спинного мозку. Перебіг хвороби характеризується ураженням центральної нервової системи, виникненням паралічів. При важкому перебігу, поліомієліт стає причиною інвалідизації, важких паралічів і парезів, або смерті.

У хворої людини вірус знаходиться в слизу верхніх дихальних шляхів (у перший тиждень хвороби) та в випорожненнях (може виділятись протягом 1-2 місяців). Крім того збудник поліомієліту дуже стійкій у зовнішньому середовищі, у тому числі може довго зберігатись у воді.

Інфекція передаєтся через брудні руки, іграшки, постільну білизну, предмети побуту, продукти харчування, воду, в які  потрапив вірус, та краплинним шляхом з частинками слизу. Сприйнятливість до вірусу поліомієліту загальна, але найбільший ризик зараження мають діти до 5-ти років, особливо ті, які не щеплені проти цієї інфекції.

 В основному хвороба протікає у безсимптомній або стертій формі. Але у випадку проникнення вірусу у центральну нервову систему виникають незворотні паралічі (повна втрата рухливості) різноманітних м’язів. Поліомієлітний параліч найчастіше вражає м’язи ніг, рук, обличчя. Серед тих, кого паралізувало внаслідок поліомієліту, 5–10% помирають через те, що параліч вразив саме дихальні м’язи. Врятувати й підтримувати життя в таких випадках можливо, лише штучно підтримуючи процес дихання. Відновлення після поліомієліту триває до 3-х років, а залишкові явища можуть зберегтися на все життя у вигляді атрофії м’язів, нерухомості кісток у суглобах, деформації кінцівок.

Нажаль, ліків проти поліомієліту не існує, і єдиним захистом залишається вакцинація. За законом батьки можуть відмовитись від щеплень своїм дітям. Але ми вважаємо, що у кожного батька повинно бути розуміння ситуації. Хочемо звернути увагу на те, що Ви – батьки, бабусі, дідусі – всі вакциновані, всі захищені проти поліомієліту. Прочитайте спеціальну інформацію щодо поліомієліту – там написано, що сприйнятливість до поліовірусу універсальна. Однак найбільш уразливі вікові групи – це діти, тому що вони не мають імунітету. Згадайте наслідки паралітичного поліомієліту і потім вирішуйте – робити щеплення чи не робити своїм дітям. Зараз у Вас є вибір. Але зараження вірусом поліомієліту дитині вже вибору не залишить.