13 ЖОВТНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗОРУ

Для залучення глобальної уваги до проблем сліпоти, порушення зору і реабілітації людей з порушенням зору щорічно у другий четвер жовтня під егідою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я проводиться Всесвітній день зору.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, різні розлади органів зору або сліпоту мають щонайменше 2,2 мільярда людей у ​​всьому світі.

Із них принаймні 1 мільярд осіб страждає від порушень, виникнення яких можна було би попередити завчасно чи усунути.

Насправді, захворювання очей дуже легко пропустити, адже вони часто не супроводжуються болем у разі виникнення проблем.

Щоби вчасно виявити зниження гостроти зору або інші стани та запобігти розвитку офтальмологічних захворювань, треба регулярно проходити профілактичний медичний огляд.

Важливо також звернутися до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра при появі будь-яких тривожних ознак. Лікар первинної ланки надасть консультацію й за необхідності направить до вузького спеціаліста, адже офтальмолог здатен діагностувати багато захворювань органів зору, перш ніж ви відчуєте дискомфорт чи неприємні симптоми.

Щоб виявити проблеми зору якомога раніше, здійснюють офтальмологічний скринінг, який передбачає огляд, визначення гостроти зору та за необхідності — додаткові дослідження.

Наприклад, пацієнту можуть здійснювати вимірювання внутрішньоочного тиску. Якщо вам більше 40 років, проходити офтальмологічний скринінг для профілактики виникнення захворювань очей варто не рідше одного разу на три роки.

Наголошуємо на необхідності приділення уваги зору дітей. Малюки рідко скаржаться на проблеми з очима, але варто насторожитися, якщо дитина сидить близько біля телевізора чи монітору, тримає предмети впритул до обличчя, часто блимає, розтирає очі, якщо має помітні ознаки косоокості або на фотографіях її зіниці висвічуються білим кольором.

Для попередження захворювань органів зору, а також підтримання здоров’я рекомендуємо дотримуватися таких порад:

1. Дотримуйтеся здорового способу життя

Займайтеся спортом та/або збільшіть час фізичної активності, намагайтеся раціонально і збалансовано харчуватися, регулярно проходити профілактичні медичні огляди. Не забувайте контролювати масу тіла, адже зайві кілограми є фактором ризику та можуть спричинити виникнення цукрового діабету чи інших захворювань. Вони, своєю чергою, можуть впливати на погіршення зору й навіть його повну втрату. Також варто відмовитись від поганих звичок.

2. Захищайте очі від сонячних променів

Уникайте споглядання прямо на сонце, оскільки це може завдати непоправної шкоди зору. Використовуйте якісні сонцезахисні окуляри, щоби мінімізувати шкідливий вплив ультрафіолетових променів на очі.

3. Дотримуйтеся правил особистої гігієни та гігієни зору

Використовуйте засоби для корекції зору (окуляри та/або контактні лінзи), лише за рекомендацією та призначенням лікаря. Не забувайте періодично консультуватися з лікарем щодо їхньої заміни. Мийте руки перед тим, як одягати чи знімати контактні лінзи. Якщо довго працюєте перед комп’ютером, — давайте очам відпочити та виконуйте гімнастику для очей.

4.Спробуйте застосувати правило «20–20–20»: кожні двадцять хвилин дивіться вперед на відстань 20 метрів упродовж 20 секунд. Найоптимальніша відстань між очима й екраном монітора — від 40 до 75 см. Спробуйте також налаштувати розмір шрифту так, щоб очам було комфортно працювати.

Пам’ятайте про гігієну зору — і побачите світ в усіх його барвах.

Будьте здорові !

За матеріалами МОЗ