Всесвітній день боротьби з раком грудей

Щорічно, 15 жовтня, у 44 країнах світу відзначається Всесвітній день боротьби з раком молочної залози. Рак молочної залози у структурі онкологічних захворювань жінок посідає 1-е місце, причому захворюваність постійно зростає.

Особливо ризикують стати жертвами цієї хвороби представниці «слабкої статі», вік яких вже наближається до сорока років. Зміни форми, щільності, кольору шкіри, виділення із соска – все це можна побачити при самостійному обстеженні молочної залози. Але часто візуальні зміни з’являються вже тоді, коли рак грудей просунувся далі за першу стадію.

Факторами ризику виникнення раку молочних залоз є: спадковість, (діагностоване захворювання раку молочної залози у найближчих родичів); пізня вагітність або відсутність пологів; тривалий прийом гормональних препаратів; нерегулярне статеве життя; зайва вага; шкідливі звички (алкоголь та тютюнопаління); травми і опромінення молочних залоз.

Проте, якщо своєчасно вивити патологію, можна якнайшвидше почати лікування. Діагностика раку грудей не становить труднощів.

Методи виявлення раку молочних залоз:

  • самообстеження;
  • обстеження у мамолога або гінеколога (не рідше одного разу на рік);
  • проведення УЗД молочних залоз (жінкам до 40-ка років щорічно);
  • проведення мамографії (жінкам після 40-ка років 1 раз на 2 роки, а після 50-ти років щорічно).

Як можна власноруч обстежити молочні залози:

  1. Роздягніться до поясу, підійдіть до дзеркала і відведіть руки вгору, придивіться, чи немає почервоніння, випуклостей чи втягувань на молочній залозі. Чи симетричні залози. Натисніть на сосок – чи є виділення.
  2. Закиньте праву руку догори, а лівою промацайте праву залозу, потім повторіть з іншою стороною. Це обстеження можна робити як стоячи, так і лежачи.

Якщо запримітили зміни в молочній залозі необхідно звернутися до сімейного лікаря або гінеколога для подальшого обстеження.

Не займайтесь самолікуванням та вчасно звертайтесь до лікаря!

Матеріал підготувала завідувач відділу неінфекційних хвороб ДУ “ЗОЦКПХ МОЗ України” Вікторія Черкасова.