ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ  БОРОТЬБИ ПРОТИ ХОЗЛ

Щороку у всьому світі 17 листопада вважається Всесвітнім Днем боротьби проти хронічних обструктивних хвороб легень(ХОЗЛ).

Цей День запроваджено задля підвищення обізнаності та уваги людства до легеневої недуги і тютюнопаління, який є одним із ймовірних чинників цього захворювання.

ХОЗЛ – це серйозне, загрозливе для життя захворювання, при якому дихальні шляхи неухильно звужуються на тлі хронічного запалення бронхів або емфіземи легень (руйнування тканин легень, що ускладнюють газообмін). Захворювання характеризується неухильним прогресуванням та поступовим зниженням функції легень з розвитком дихальної недостатності.

Згідно даних Запорізького обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики всього у 2021р. в закладах охорони здоров’я Запорізької області перебувало на лікуванні з обструктивними хворобами легень 732 особи, в т.ч. дітей – 4 (0,5%), у 2020р . – 943,у т.ч. дітей15 (1,6%), у 2019р. – 1198 осіб, в т.ч. дітей 4 (0,33%).

Слід зазначити, що у дітей виникають схожі симптоми при несвоєчасному та неадекватному лікуванні захворювань органів дихання.

Чинниками ризику розвитку хронічної обструктивної хвороби легень вважаються:

куріння цигарок чи інших форм тютюну (включаючи пасивне куріння);

екологічне забруднення навколишнього середовища;

роботи, пов’язані з вдиханням пилу, який містить кадмій і кремній та хімічні речовини на «шкідливих виробництвах»;

часті переохолодження;

повторні гострі респіраторні вірусні захворювання.

Симптоми хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ):

частий кашель зі слизовою мокротою, іноді гнійного характеру, частіше в ранкові години;

хрипи в легенях зі свистом;

синюшний відтінок губ та кінчиків пальців;

задишка при фізичному навантаженні.

Розвиток хвороби(ХОЗЛ) з часом прогресує і задишка у людини з’являється навіть за незначних фізичних навантажень. Хворому стає все важче самостійно приймати їжу чи виконувати прості фізичні вправи. Хворі на ХОЗЛ часто втрачають у вазі. Це свідчить про  загострення ХОЗЛ,  яке може змінюватись від незначної міри, до загрозливих для життя станів.

Пам’ятайте, головне – не займатися самолікуванням і вчасно звернутися за медичною допомогою до лікарів. При встановленні діагнозу ХОЗЛ, своєчасно розпочате лікування (постійний прийом призначених лікарем препаратів, правильне користування інгаляторами,тощо) значно зменшує прогресування захворювання і є запорукою більш стабільної його течії.

Найкращий спосіб сповільнити прогресування  ХОЗЛ – це кинути палити!

Відмова від куріння суттєво уповільнить розвиток хвороби.

Особливе місце посідає профілактика інфекційних захворювань дихальних шляхів. Люди, які страждають на ХОЗЛ, більш схильні до респіраторних інфекцій. Щороку щеплюйтесь проти грипу.

Перебуваючи вдома чи на роботі слід дотримуватися деяких правил, які допоможуть запобігти загостренню та прогресуванню ХОЗЛ:

варто уникати контакту з різними хімічними речовинами, які можуть дратувати легені (дим, вихлопні гази, забруднене повітря, фарби, лаки);

напад можуть спровокувати холодне або сухе повітря;

дбайте про свіже та чисте повітря у приміщенні, у квартирі краще використовувати кондиціонер;

регулярно займайтеся фізичними вправами, щоб залишатися у хорошій фізичній формі;

раціонально харчуйтеся, щоб не відчувати дефіциту в поживних речовинах, вживайте овочі, фрукти та молочно-кислі продукти, м’ясо, рибу, яйця, бобові, які багаті білком.   

Бережіть себе і дбайте про своє здоров’я!

Джерело: за матеріалами лікаря відділу неінфекційних хвороб (спостереження)  ДУ “Запорізький ОЦКПХ МОЗ” Наталії Кириловой.