УВАГА! РОТАВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ

Ротавірусна інфекція — одна з форм гострої кишкової інфекції, збудником якої є ротавірус людини. Здебільшого виникає в холодну пору року, переважно з листопада до квітня. 

Ротавірус є найбільш поширеною причиною діареї у дітей віком від 6 місяців до 4–5 років у всьому світі.  В Запорізької області  щорічно реєструється  понад 1500 випадків ротавірусного гастроентериту. Питома вага дітей серед усіх захворілих складає 90%. Серед дитячого населення 70% захворілих приходиться  на вікову групу від 0 до 5 років.

Ротавірус призводить до гострого запалення в шлунку та кишківнику, що може стати причиною болю та бурчання в животі, сильної діареї з водянисто-пінистими випорожненнями яскраво-жовтого кольору, блювоти, лихоманки, і навіть зневоднення в немовлят, маленьких дітей і рідше у дорослих.

Джерело ротавірусів — хвора людина. Інкубаційний період триває до 5 діб (в середньому — 2–3 доби). Передавання відбувається контактно-побутовим шляхом — під час контакту з поверхнями чи предметами, що могли бути забруднені фекаліями, такі як іграшки, меблі, одяг, підлога, або під час вживання  продуктів харчування, води, які забруднені ротавірусом.

Симптоми захворювання: різке підвищення температури тіла, нудота, біль і бурчання в животі, блювання, сильний пронос, водянисто-пінисті випорожнення яскраво-жовтого кольору. Діарея може тривати від 5 до 7 днів.

Також захворювання може проявлятися як ГРВІ: нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні. Незважаючи на те- це виключно кишкова інфекція й не має жодного стосунку до вірусів респіраторної групи. У дитини, яка контактувала з хворим на ротавірусну інфекцію, симптоми можуть проявитися вже через 2 дні.

Негайно зверніться до лікаря, якщо у вашої дитини:

 • надмірна сонливість або надто тривалий сон;
 • часте блювання;
 • менше бажання пити рідину;
 • стул чорного кольору або в ньому є кров чи гній;
 • будь-яке підвищення температури тіла в дитини молодше 6 місяців;
 • висока температура тіла більше 24 годин у дитини старше 6 місяців.

Через блювоту та діарею вашій дитині може не хотітися їсти або пити. Це може призвести до зневоднення, а це небезпечно для життя.

Симптоми зневоднення:

 • занепокоєння;
 • плач без сліз;
 • невелике сечовипускання або сухі підгузки;
 • запаморочення;
 • сухість у роті та горлі;
 • сильна сонливість;
 • бліда шкіра;
 • запалі очі.

Дорослі часто мають схожі симптоми, але вони зазвичай менш виражені.

Лікування гострої ротавірусної інфекції є неспецифічним і передбачає насамперед боротьбу із зневодненням. 

Основними методами профілактики ротавірусної інфекції є вакцинація та дотримання правил особистої гігієни. Вакцина захищає від ротавірусних гастроентеритів і розвитку тяжких форм захворювання. В Україні щеплення проти ротавірусної інфекції відносять до рекомендованих. 

Неспецифічна профілактика полягає в дотриманні правил особистої гігієни, а також правил обробки їжі і води.

– дотримуйтеся особистої гігієни, мийте частіше руки, особливо перед їжею і після відвідування туалету;

– не вживайте в їжу немиті овочі, фрукти і зелень; для дітей овочі, фрукти необхідно обдавати окропом;

– проводьте правильну кулінарну і термічну обробку харчових продуктів, дотримуйтесь умов і термінів їх зберігання;

– не вживайте воду з невідомих джерел, пийте кип’ячену або очищену воду;

– намагайтеся не харчуватися на вулиці, це стосується особливо дітей.

 – забрудненні іграшки та поверхні необхідно мити з мийним засобом, а обробка 70% розчином етилового спирту інактивує ротавірус та попереджає його подальше передачу.

Джерело: Центр громадського здоров’я МОЗ України