ЯК ПОПЕРЕДИТИ ГІПЕРТОНІЧНИЙ КРИЗ У ВОЄННИЙ ЧАС

Гіпертонічний криз — це раптове значне підвищення артеріального тиску від нормального або підвищеного рівня: систолічного артеріального тиску на 20–100 мм рт.ст., діастолічного артеріального тиску — на 10–50 мм рт.ст. або до 210/120 мм рт.ст.

Виділяють чимало чинників, які сприяють розвитку гіпертонічного кризу: стреси, важкі фізичні навантаження, різка зміна погодних умов, захворювання нирок, припинення прийому антигіпертензивних засобів, перевтома, надмірне споживання солі, гострої і жирної їжі, алкоголю, кави, тютюну.

Враховуючи реалії сьогодення, звичайно основним фактором лишається стрес. Найкращим способом профілактики гіпертонічного кризу і уникнення важких ускладнень (інсульт, серцевий напад — стенокардія, інфаркт міокарда, кома, набряк легенів, гостра серцева недостатність, енцефалопатія, еклампсія у вагітних, кровотечі, порушення ритму серця) є обізнаність пацієнтів щодо артеріальної гіпертензії та ефективна взаємодія з лікарем.

Реальними засобами, які допомагають контролювати гіпертензію, є:
🔸 щоденний моніторинг рівня АГ;
🔸 регулярний прийом підібраної лікарем антигіпертензивної терапії;
🔸 боротьба з тривожністю та стресом;
🔸 відмова від куріння та вживання алкоголю;
🔸 обмеження вживання харчової солі до 5 г/добу;
🔸 зменшення вживання насичених жирів та переробленого м’яса;
🔸 контроль ІМТ ( відношення маси тіла в кг до квадрату росту в метрах);
🔸 регулювання своєї ваги;
🔸 заміна висококалорійних продуктів на менш калорійні,
🔸 аеробні фізичні навантаження ( на скільки можливо в умовах воєнного стану та бойових дій).

Гіпертонічний криз може тривати від кількох хвилин до кількох годин і навіть днів.

Професійна невідкладна допомога необхідна, якщо артеріальний тиск у людини піднімається до 180 або вище і стабілізувати його власними силами не вдається. Перша допомога при гіпертонічному кризі повинна бути усвідомленою і поетапною.

Ви маєте знати, що знижувати показники кров’яного тиску можна не більше, ніж на 20 одиниць протягом години, до рівня так званого «робочого тиску».
✅ Відкрити всі вікна в приміщенні, щоб забезпечити достатню кількість кисню і свіжого повітря
✅ Прийняти комфортне, розслаблене, положення напівсидячи. Така поза нормалізує процеси кровообігу і знижує навантаження на серцево-судинну систему.
✅ Прийняти гіпотензивний препарат, який входить до вашої схеми лікування АГ. Таблетки необхідно покласти під язик і тримати до тих пір, поки вони повністю не розчиняться.
✅ Якщо через півгодини поліпшень не відзначається, то можна прийняти ще раз препарат зі списку, але, в загальному, не більше 2 разів!
✅ Постаратися нормалізувати дихання, роблячи повільні, глибокі вдихи і видихи.
✅ При частому серцебитті рекомендується прийняти заспокійливе під язик.
✅ Зробити гарячий компрес на гомілки, накласти гірчичники на шийно-потиличну ділянку або гарячу ванну для ніг. Дана процедура спровокує посилений приплив крові до нижніх кінцівок, що знизить тиск в області серця і зменшить ризик розвитку інфаркту.
✅ Через 30 хвилин виміряти артеріальний тиск і, якщо він не знизився на 10-20 одиниць, випити ще одну таблетку препарату гіпотензивної дії.
✅ Рекомендується проводити вимірювання артеріального тиску протягом кожних 15 хвилин, записуючи його показники, а також час прийому медикаментозних препаратів. Ця інформація знадобиться лікарям, якщо доведеться звернутися за професійною медичною допомогою.

В тому випадку, коли швидка домашня допомога при високому тиску не дає належних результатів, стан не поліпшується і навіть, навпаки, стає гірше, необхідно викликати невідкладну допомогу!

Джерело: Центр громадського здоров’я МОЗ України