ПРО ГЕЛЬМІНТА-КОСМОПОЛІТА АБО ХВОРОБУ БРУДНИХ РУК!

Серед декількох десятків видів гельмінтозів, які реєструються у населення України, лише одиниці мають надзвичайно простий механізм передачі – контактно-побутовий. Його суть у тому, що збудники хвороби потрапляють до здорової людини при безпосередньому контакті з хворим, частіше за все, при занесенні збудника в рот через забруднені руки, предмети обігу. Саме так передається найбільш розповсюджений в Україні та у нашій області гельмінтоз – ентеробіоз.

Немає, мабуть, людини, яка б не чула про нього. За 5 років в Запорізькій області на ентеробіоз захворіло близько 8,5 тис. осіб, серед захворілих 90% – діти.Тобто, діти страждають від цієї проблеми набагато частіше, ніж дорослі, тому, що їх брудні руки опиняються в роті самі по собі. Адже дитина не знає про тих паразитів, які зручно розташувалися на олівцях, ручках, на шерсті домашніх тварин, і чекають своєї «зоряної години», коли людина їх проковтне. А серед дітей частіше хворіють ті, що відвідують організовані заклади.

Попереду у нас холодна пора року, коли дітлахи будуть частіше знаходитись в закритих приміщеннях, що не виключає можливість тісного контакту із хворими на ентеробіоз. Що ж потрібно знати про ентеробіоз, щоб своєчасно звернутись за медичною допомогою, якщо захворів?

Збудником ентеробіозу є гострики – круглі гельмінти біло-молочного кольору, довжина яких не перевищує одного сантиметру, товщина- з нитку. При масивній інвазії їх можна побачити в випорожненнях хворої людини. Паразитують вони в кишківнику людини 30 – 35 днів, присмоктавшись до слизової оболонки для того, щоб поглинати поживні речовини, а натомість, віддавати продукти своєї життєдіяльності, які для людини можуть стати алергеном.

У хворого пригнічується імунітет, у тому числі і післявакцинний. На протязі місяця в тілі самки гострика визріває близько 13 тис. яєць. Під їхньою вагою самка відривається від слизової оболонки, виповзає із анального отвору та відкладає яйця на перианальні складки, викликаючи при цьому свербіж. Сама самка гине і в організм людини не повертається.

До речі, свербіж спостерігається навіть при незначній інвазії і з’являється, як правило, у вечірній і нічний час доби. При масивній інвазії гельмінтами болісний свербіж і подразнююча печія може тривати навіть в денні години, доводячи хворого до вкрай неврівноваженого стану.

У інвазованих гостриками дітей часто спостерігаються неврологічні симптоми, які виражаються плаксивістю, перепадами настрою (іноді до істеричних нападів), порушенням сну, скреготінням зубів уві сні, головним болем, підвищеною втомою, а як слідство – зниженням успішності дитини.

Приводом для звернення до лікаря може бути біль у животі, метеоризм (вздуття живота), діарея (часті рідкі випорожнення) або закрепи, відсутність апетиту. Гострики можуть викликати нічне нетримання сечі у дітей, у дівчаток – запальні захворювання статевих органів. Наслідком ентеробіозу може бути навіть алопеція (облисіння).