26 листопада – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ОЖИРІННЯМ

Ожиріння – це стан організму, при якому відбувається надмірне накопичення жиру, внаслідок чого з надлишком збільшується маса тіла. Надмірна вага без сумнівів впливає на якість життя людини. Малорухливий спосіб життя та незбалансований раціон сприяють збільшенню кількості людей з ожирінням. Організму важко справитися із зайвими кілограмами і тому з’являється задишка, пітливість, набряклість тіла, болі в суглобах.

Виділяють 2 види ожиріння гіпертрофічний і гіперпластичний. Перший вид характерний для літніх людей, другий – для підлітків, вагітних та жінок у клімактеричному періоді. По мірі накопичення жиру в організмі можна виділити 2 типи ожиріння – чоловічий (жир відкладається в області грудей, спини) та жіночий (жир відкладається на стегнах, сідницях, області черевної порожнини).

Ожиріння пов’язують, перш за все, з естетичною непривабливістю і обмеженням у русі. Але лікарі наголошують про серйозні ускладнення ожиріння. До них відносяться:

  • серцево-судинні захворювання, артеріальна гіпертензія. Це велике навантаження на серце.
  • Цукровий діабет. У людей з надмірною вагою це захворювання зустрічається значно частіше.
  • Гормональні порушення. У жінок спостерігається порушення менструального циклу, зменшується кількість гормону прогестерону, у чоловіків навпаки знижується тестостерон.
  • Дихальна система. З’являється апное.
  • Захворювання опорно-рухового апарату. З’являються артрити, подагра, деформація суглобів.

Як можна визначити наявність ожиріння? Перш за все розрахувати індекс маси тіла (вага в кг/ на зріст в м2). Якщо цей показник вище 25, то це вказує на наявність зайвої ваги, а якщо понад 30 – ознаки ожиріння.

Наслідки ожиріння дуже важкі, тому краще попередити це захворювання. Здоровий спосіб життя, правильне, збалансоване харчування, але з дефіцитом калорій, зміна звички вживати їжу перед телевізором або коли просто нудно і звичайно фізична активність! Проте, якщо не виходить самостійно вплинути на свою вагу, треба обов’язково звернутися за допомогою до ендокринолога або дієтолога.

Дбайте про себе, будьте здорові, харчуйтеся розумно і якісно !

Допис підготувала завідувач відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань ДУ “Запорізькій ОЦКПХ МОЗ України” Вікторія Черкасова.