ІМУНІТЕТ – ЗАПОРУКА ЗДОРОВ’Я (Частина 1)


ДОСВІД ТА ТЕОРІЯ ВІД ПРОФЕСІЙНОГО ЕПІДЕМІОЛОГА
МАРИНИ КОЛЕРОВОЙ


Імунітет — це несприйнятливість організму до інфекційних та неінфекційних агентів та речовин: бактерій, вірусів та інших продуктів, які чужі для організму. Розрізняють вроджений і набутий імунітет. Вроджений імунітет передається спадково, як і інші генетичні ознаки. Набутий імунітет виникає внаслідок перенесеної хвороби або вакцинації і спадково не передається.


Імунітет виконує в організмі неймовірно важливу роль — оберігає нас від інфекцій, вірусів і мікробів. Це ціла система, що підтримує в нас здоров’я, бадьорість і витривалість.


Як виробляється імунітет в організмі людини?


В першу чергу – це система, яка складається з органів, судин і клітин, які розкидані по всьому організму. Основними органами імунної системи можна назвати тимус і кістковий мозок.


У тимусі формуються важливі для імунної системи клітини – Т-лімфоцити, в кістковому мозку – всі інші клітини, які захищають нас від вірусів і бактерій (лімфоцити, моноцити, тощо). Крім них до системи імунітету відносяться лімфатична система, селезінка, мигдалики та аденоїди.


Головне завдання нашого імунітету – це захистити організм від вторгнення вірусів, бактерій, грибків тощо.
Стосовно того як саме працює імунна система, то тут все складно. Головний принцип – розпізнати чужорідні організми або ж клітини, подати тривогу й позбутися їх. Під чужорідними клітинами маються на увазі не лише “зовнішні” вороги, а й внутрішні шкідливі клітини.


Коли в організм потрапляє який-небудь новий вірус чи бактерія, імунітет вчиться з ним справлятися, потім запам’ятовує його й наступного разу вже має ефективну стратегію для боротьби. Це – набутий імунітет. Він діє складніше і ефективніше вродженого, але може справлятися тільки зі “знайомими” мікроорганізмами.

Причини зниження імунітету


Причин погіршення імунітету може бути декілька: вроджені (генетичні або спадкові) зміни, критичні гормональні періоди, посттравматичні стани, крововтрати, хронічні хвороби, виснаження, отруєння та інфекційні хвороби і т.д.
Придушувати і руйнувати імунітет можуть: стреси (особливо, хронічні), тривалі хронічні інфекційні захворювання, гіподинамія, нерегулярне і одноманітне харчування, зловживання лікарськими препаратами та ін.


Свій імунітет можна і потрібно підтримувати в хорошій формі. Для цього необхідно дотримуватися ряду простих правил:
1. Частіше бувати на свіжому повітрі, здійснювати прогулянки в лісі або в парку. Звичайно, у великому мегаполісі важко знайти місце далеко від галасливих автомобілів і брудних вулиць, але якщо задатися метою, можна виявити оазиси хорошої екології навіть у дуже загазованому місті.
2. Стежити за своїм раціоном— свіжі фрукти та овочі, а також каші повинні постійно бути присутніми в меню. Також важливо не переїдати, зменшити кількість жирної, борошняної і смаженої їжі. Приймати їжу слід 3-5 разів на день, невеликими порціями, обов’язково снідаючи.
3. Займатися фізичними навантаженнями. Почати можна з легкої ранкової гімнастики, поступово переміщаючись у бік більш інтенсивних навантажень. Чудово було б привчити себе до ранкових пробіжок на свіжому повітрі.
4. Ворог всього нашого організму — це стрес. Тому необхідно намагатися зберігати максимально позитивний настрій, більше думати про хороше, частіше посміхатися. Психологи впевнені, що оптимізм — краща профілактика будь-якого захворювання!
5. Хороший сон. Постійне недосипання призводить до збою роботи організму в цілому, тому варто раніше ввечері встати з-за телевізора або комп’ютера і вчасно лягти спати. Здоровий сон — запорука не лише гарного самопочуття, але й гарного настрою, продуктивної роботи і більш цікавого та різноманітного відпочинку.

Будьте здорові і пам’ятайте, що міцний імунітет — Ваша броня від вірусів та застуд!

Допис підготувала завідувач відділом імунопрофілактики
ДУ «Запорізький ОЦКПХ МОЗ» Марина КОЛЕРОВА