Чи небезпечно рентгенівське медичне опромінювання?

Я упевнений, що в кожного з вас при відвідуванні медичного рентгенкабінету виникає питання: чи не є небезпечним рентгенівське опромінення?

Давайте розбиратися?

Використання джерел іонізуючого випромінювання у медицині є одним з основних факторів опромінення населення і посідає друге місце в сумарній колективній дозі опромінення населення після природних джерел та перше місце серед техногенних джерел.

Якщо говорити про вплив радіації на організм людини загалом, то відповідно до сучасних наукових уявлень всі шкідливі наслідки опромінення можуть бути згруповані на дві основні категорії:

  • детерміновані ефекти (шкідливі тканині реакції), пов’язані із загибеллю або зниженням функції клітин і органів при великих дозах опромінення;
  • стохастичні (ймовірні) ефекти, тобто рак і генетичні захворювання, пов’язані з мутаціями в соматичних і репродуктивних клітинах при опроміненні малими дозами великих груп людей.

А тепер проаналізуємо, які дози отримує людина під час проведення рентгендіагностичних досліджень (см.табл.)

Сучасними науковцями встановлено, що при опроміненні людини в діапазоні поглинених доз до 100 мГр (≈100мЗв), клінічні прояви в органах і системах відсутні. Перші ознаки впливу радіації на організм проявляються з боку крові при дозі не менш 500 мЗв.
 
Таким чином при проведенні рентгендіагностичних досліджень пацієнтам не слід боятися, оскільки отримані дози значно нижчі, ніж 100 мЗв.
 
В той же час слід зазначити, що рішення про необхідність проведення рентгенівського дослідження приймає тільки лікар, який зважує ризик та користь від такого дослідження.

Матеріал підготував кандидат медичних наук, лікар радіологічної лабораторії ДУ “Запорізький ОЦКПХ МОЗ” Костенецький М.І.