До дня вшанування ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

14 грудня Україна відзначає день вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка відбулася 36 років тому – 26 квітня 1986 року.

Ця аварія визнана найбільшою у світі техногенною ядерною катастрофою, яка завдала величезної шкоди населенню та економіці України. Особливо постраждали території Київської, Житомирської, Чернігівської, Рівненської та Волинської областей.

Рівень радіації в деяких місцях після аварії був близько 5,6 Р/сек або 20 тис. Р/год. Смертельною вважається доза, яка дорівнює 500 рентген за 5 годин. Тобто у деяких місцях працівники без спеціальних засобів захисту могли отримати смертельну дозу радіації за декілька хвилин.

Незважаючи на це, з 19 травня 1986 року вподовж 2-х місяців 101 працівник санепідслужби Запорізької області вахтовим методом сумлінно працювали в зоні забруднення Поліського району Київської області, допомагаючи колегам проводити радіаційний контроль на території району. Наші фахівці працювали по 12 годин на добу – контролювали рівень гамма-фону, вміст радіонуклідів в сільгосппродукції та воді, а також в навколишньому середовищі. Крім того вели санепіднагляд на об’єктах. При цьому вони отримували підвищені дози радіації, що згодом посприяло погіршенню стану здоров’я багатьох з них.

Зараз в ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» продовжують працювати тільки 12 учасників тих подій.

Велика їм шана і подяка!

За нашого часу радіаційний фон в області, у порівнянні з 1986 роком, зменшився у сотні разів.

Вжиті ефективні запобіжні заходи та процеси самоочищення призвели до зменшення вмісту радіонуклідів в об’єктах довкілля та сільгосппродукції, що у свою чергу призвело до зменшення внутрішнього опромінення населення.

На сьогодні дози опромінення населення області досягли доаварійних величин.

ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» продовжує здійснювати радіаційно-гігієнічний моніторинг об’єктів довкілля, води та гамма-фону території.

Матеріал підготував кандидат медичних наук, лікар радіологічної лабораторії ДУ “Запорізький ОЦКПХ МОЗ” Костенецький М.І.