ПЛР ДІАГНОСТИКА: методи та досягнення

Метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) – один з найновіших і точних методів діагностики. За його розробку вчений Кері Мулліс отримав в 1993 році Нобелівську премію. Сьогодні цей метод широко і успішно застосовується в медицині.

Його суть полягає в застосуванні особливих ферментів, які багаторазово копіюють фрагменти РНК і ДНК збудників хвороби, які знаходяться в пробах біоматеріалу.

ПЛР дає можливість швидко і точно виявити будь-які ДНК і РНК, навіть коли безсилі інші методи. Його використовують у різних напрямах діагностики захворювань, таких як інфекційні, онкологічні та генетичні недуги.

Однак головним напрямом ПЛР-діагностики є діагностика інфекційних захворювань. На відміну від імуноферментного аналізу (ІФА), що широко використовується в цій області, ПЛР-діагностика допомагає визначати безпосереднього збудника захворювання в дуже низькій концентрації.

✅ Одна з найголовніших переваг цього типу дослідження — його універсальність. ПЛР дає змогу виявляти будь-які ДНК і РНК біологічно патогенних агентів.

✅ Наступна перевага — висока специфічність. У матеріалі, надісланому на дослідження, визначається унікальна послідовність нуклеотидів, характерна тільки для конкретного збудника. Таким чином, можна говорити, що специфічність методу сягає 99%. Крім того, це дає можливість одночасно, в одному і тому ж матеріалі, здійснювати пошук кількох збудників без будь-якої шкоди для якості відповіді.

Метод ПЛР підняв клінічну лабораторну діагностику на принципово іншу висоту, тому що рівень визначення нуклеїнових кислот (ДНК і РНК), дозволяє провести пряме виявлення інфекційного агента або генетичної мутації в будь-якому біотичному або абіотичному середовищі.

ПЛР імітує природний процес реплікації (розмноження) ДНК, в результаті чого, протягом декількох годин з одного фрагмента молекули ДНК можна отримати більше 50 млрд. ідентичних молекул. Таким чином, можна вивчити генетичний матеріал, присутній в дуже низьких концентраціях.

🟩 Переваги методу ПЛР:
☑️ Серед методів діагностики інфекційних збудників, ПЛР володіє найбільш високими показниками чутливості і специфічності.
☑️ Виявлення наявності інфекції на ранніх стадіях інфікування, до прояву клінічних симптомів захворювання.
☑️ Можливість використання різноманітного клінічного матеріалу.
☑️ Можливість одночасного виявлення декількох мікроорганізмів в одній біологічної пробі,.
☑️ Швидкість проведення аналізу: час отримання результатів.

Матеріал підготувала мікробіолог вірусолгічної лабораторії Магаль Т.І.