ШКІДЛИВІ ВИКИДИ В АТМОСФЕРУ ТА ВПЛИВ НА ЗДОРОВ’Я НАСЕЛЕННЯ ПРИ ВИКОРИСТАННІ ТВЕРДИХ ТА АЛЬТЕРНАТИВНИХ ВИДІВ ПАЛИВА


В холодний період року опалення житлових приміщень є важливим фактором для створення комфортних умов проживання та попередження захворювань, пов’язаних з переохолодженням. Для багатоповерхових домівок у міських населених пунктах найбільш розповсюдженим є використання централізованого типу опалення. В той же час населення, що мешкає в приватному секторі, використовує здебільшого індивідуальні схеми опалення з використанням твердих видів палива.


На даний час, в зв’язку з військовою агресією РФ на території Запорізької області руйнується інфраструктура, в тому числі котельні, об’єкти енергетики та електромережі. Як наслідок, в такій критичній ситуації населення все частіше вимушене використовувати тверде паливо, відходи твердопаливної сировини, а також генератори електроенергії для опалення житла та приготування їжі.


В той же час неповне та неефективне згорання низькосортних видів палива призводить до збільшення надходження шкідливих речовин в атмосферу, серед яких оксид вуглецю, оксид сірки, оксиди азоту, важкі метали, крупно – та дрібнодисперсні частки пилу. Перевищення граничнодопустимих концентрацій вищевказаних речовин може негативно впливати на організм людини.


Таким чином індивідуальні опалювальні пристрої стають джерелами додаткового забруднення атмосферного повітря. За даними ВООЗ використання твердих видів палива відноситься до перших десяти екологічних факторів ризику, пов’язаних з глобальним навантаженням на захворюваність населення.

Необхідно відмітити, що в холодний період року одними з найпоширеніших забруднювачів атмосферного повітря є оксид вуглецю та дрібнодисперсний пил РМ2,5. За результатами проведених моніторингових досліджень якості атмосферного повітря протягом листопада-грудня 2022р. лабораторіями ДУ «Запорізький ОЦКПХ МОЗ» було зареєстровано 16 перевищень рекомендованих значень середньодобової концентрації пилу дрібнодисперсного та 1 відхилення від граничнодопустимих концентрацій оксиду вуглецю.


Оксид вуглецю (чадний газ) має кумулятивні властивості і впливає на людину навіть у невеликих концентраціях. Особливо до нього чутливі підлітки та вагітні жінки. Важко переносять вплив чадного газу особи, які страждають на бронхіт та астму, серцево-судинні захворювання, хвороби легень, цукровий діабет, анемією, хвороби печінки, кровообігу тощо.


Дрібнодисперсний пил РМ2,5 – вдихувана фракція дрібнодисперсного пилу діаметром 2,5мкм, яка проникає крізь слизову носа, органів дихання, бронхів, потрапляє в альвеоли легенів і навіть в кров і безпосередньо в клітину. Частинки погано виводяться з організму і накопичуються, підвищуючи ризик розвитку ішемічної хвороби серця, виникнення інфаркту міокарду, тромбів.

Таким чином питання щодо правильного та раціонального використання індивідуальних опалювальних пристроїв потребує особливої уваги задля збереження здоров’я населення та профілактики неінфекційних захворювань.

✍️ Матеріал підготували: заступник генерального директора з досліджень фізичних та хімічних факторів ДУ “Запорізький ОЦКПХ МОЗ України” Дмитро Макаров та лікар відділу реагування на небезпеки ДУ “Запорізький ОЦКПХ МОЗ України” Ірина Бакуліна.