ЩЕПЛЕННЯ ПРОТИ ГРИПУ

Незважаючи на відносно стабільну ситуацію із захворюваності на ГРВІ та грип в Запорізькій області, у 1072 хворих с проявами грипоподібних захворювань, які обстежені на базі ДУ «ЗОЦКПХ МОЗ» станом на 09.01.2023 року, в 169 випадках виділений вірус грипу А не субтипований; в 28 випадках – грип А(Н3); в 5 випадках – вірус грипу А (H1) pdm09.

З метою профілактики, впродовж листопада-грудня 2022 року, лікувально- профілактичні заклади всіх форм власності Запорізької області отримали в якості гуманітарної допомоги від міжнародних партнерів для безоплатних щеплень 6900 доз актуальних квадрі валентних вакцин проти грипу, а саме вакцини «ВАКСІГРИП ТЕТРА» (Санофі Пастер, Франція) та «ДЖІСІ ФЛЮ КВАДРІВАЛЕНТ»( Грін Кросс, Корея).

⚠️ Найбільш вразливими визначені особи, які належать до груп ризику та для яких щеплення від грипу є рекомендованим відповідно чинного законодавства. До них відносяться:
➡️ медичні працівники та персонал медичних закладів;
➡️ вагітні та жінки, які планують вагітність;
➡️ особи з хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, нирок, порушенням обміну речовин;
➡️ особи, що перебувають у спеціалізованих колективах (інтернатах, будинках для осіб похилого віку, будинках дитини тощо) та персонал цих закладів;
➡️ військовослужбовці;
➡️ працівники критичної інфраструктур;
➡️ особи, які доглядають хворих на грип удома; діти із 6-місячного віку;
➡️ особи похилого віку старші 60 років;
➡️ персонал дошкільних, середніх та інших навчальних закладів;
➡️ робітники сфери послуг, торгівлі, транспорту;
➡️ особи, що перебувають у контакті з великою кількістю людей;
➡️ персонал підприємств, установ, організацій (з метою запобігання спалахам інфекційних хвороб).

🔺 Особливу увагу потрібно приділити щепленням проти грипу вагітним жінкам, тому що вони імунізують не тільки себе, але також і дитину. Немовлята у таких матерів рідше хворіють на хвороби органів дихання та рідше потрапляють в лікарні взагалі. Вакцинація вагітних жінок від грипу, за результатами досліджень, знижує захворюваність на грип дітей до 6 місяців на 63%.

✅ Вакцини проти грипу доступні як в лікувальному закладі за місцем декларування, так і в аптечній мережі та приватних кабінетах щеплень.

Всі вакцини пройшли систему державної реєстрації і безпечні для використання, мають необхідний набор штамів вірусів грипу, які за прогнозами ВООЗ імовірно будуть циркулювати в епідсезоні на території України.

☝️ Нагадуємо, вакцинуватися від грипу можливо впродовж усього епідсезону❗️

До того ж, в умовах циркуляції декілька респіраторних вірусів, потрібно розуміти, що у випадку одночасного інфікування грипом і COVID-19, ризик смертності зросте в декілька разів, особливо для людей із груп ризику.

🟡 Наявність щеплень проти коронавірусної хвороби не захищає від грипу і навпаки, але є одним з факторів зниження ризиків.

Вакцинуватися від грипу та COVID-19 можливо в один день або з мінімальним інтервалом в закладах охорони здоров’я! Так ви збережете час та гроші, які витрачаються на лікування!

Післявакцинальні реакції трапляються рідко і швидко минають.
Серед них: нездужання, міалгія, головний біль, припухлість та еритема у місті ін’єкції.

✍️ Матеріал підготувала лікар-епідеміолог відділу імунопрофілактики ДУ “Запорізький ОЦКПХ МОЗ України” Тетяна Полякова