ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ТУБЕРКУЛЬОЗ?

На туберкульоз хворіють незалежно від статі, віку, національної принадлежності чи соціального статусу!

⚠️ Епідемічна ситуація з туберкульозу в Україні все ще залишається напруженою. Згідно з світовою статистикою, щороку в усьому світі від туберкульозу помирає 2 млн. людей, а саме в Україні близько 3 тисяч.

За даними Центру медичної статистики МОЗ України в 2021році захворюваність на туберкульоз серед усього населення в Україні становила 18 241, або 44,0 на 100 000 населення, що на 4,3% більше показника 2020 року (17 593, або 42,2 на 100 000 населення). В Запорізькій області захворюваність на туберкульоз становила 841, або 50,5 на 100 000 населення, що на 5,1% більше показника 2020 року (898, або 53,2 на 100 000 населення).

‼️ В групі ризику знаходяться:

☑️особи, які мали близький контакт з хворим на туберкульоз
☑️особи з захворюваннями, що призводять до ослаблення імунітету (злоякісні новоутворення, цукровий діабет, аутоімунні захворювання, ВІЛ-інфекція тощо)
☑️медичні працівники
☑️безпритульні
☑️люди, які перебувають за межею бідності
☑️безробітні
☑️ув’язнені та персонал установ пенітенціарної системи
☑️особи, які працювали чи працюють у виробничих умовах із впливом діоксиду силіціуму (шахтарі, металурги)
☑️військовослужбовці
☑️мігранти.

🔁 Туберкульоз здебільшого передається від людини людині через повітря при кашлі, розмові або чиханні. Зараження може відбуватися і під час безпосереднього контакту з хворим (через поцілунки) та опосередковано (через забруднені предмети вжитку: книжки, рушники, посуд, продукти харчування).

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу починає розмножуватись в легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити або уповільнити цю агресію.

Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, проявляються симптоми інтоксикації: зниження апетиту, постійна слабкість, підвищене потовиділення, підвищення температури тіла до 37-38С. З’являється кашель, на який хворий спершу не звертає уваги, пов’язуючи його з курінням чи застудою. На початкових стадіях задишка, біль в грудях бувають вже не завжди.

🔴 Якщо у вас є ці симптоми, необхідно негайно звернутися до лікаря❗️

🗣 Також важливо не нехтувати загальним правилом: коли кашель триває більше ніж 21 день – обов’язковим є рентгенологічне обстеження. Позачергово необхідно обстежуватись особам з бронхо-легеневими симптомами, з тривалою інтоксикацією невідомої причини. Раз на рік повинні флюорографічно обстежуватись особи з так званої «групи ризику».

💉 Найдієвішим методом специфічної профілактики туберкульозу є вакцинація. Діти повинні отримувати 1 дозу вакцини БЦЖ на 3-5 день після народження.

🟢 Необхідно дотримуватись здорового способу життя, розпорядку праці та відпочинку, не зловживати алкоголем, курінням. Варто уникати стресових та конфліктних ситуацій.

Отже, проблема туберкульозу може бути вирішена тільки при участі всього суспільства в цілому й кожної людини окремо.

Ми бажаємо Вам та Вашим дітям здоров’я! 🇺🇦