ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПАЦІЄНТУ ПРИ ПРОВЕДЕННІ РЕНТГЕНДІАГНОСТИЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ?

✍️ Про це та інше дізналися у кандидата медичних наук, лікаря радіологічної лабораторії, Костенецького Михайла Ілліча.

З метою дотримання радіаційної безпеки пацієнтів усі методики діагностики, засновані на використанні рентгенівського випромінювання, мають бути затверджені Міністерством охорони здоров’я України. За дотриманням методик проведення рентгенологічних досліджень відповідає лікар-рентгенолог.

Призначати пацієнтові рентгенологічну процедуру може тільки лікуючий лікар за обґрунтованими клінічними показами. При цьому рентгенологічна процедура в низці досліджень повинна бути останньою.

Пацієнту надається повна інформація про очікувану чи отриману ним дозу опромінення і про можливі наслідки. Пацієнт має право відмовитися від рентгендіагностичної процедури, за винятком обов’язкових профілактичних досліджень.

Лікар-рентгенолог має право відмовити пацієнтові в проведенні рентгенологічного дослідження, якщо воно призначене не обґрунтовано.

Рентгенологічні дослідження, зроблені в амбулаторно-поліклінічних умовах, не повинні без необхідності дублюватися в умовах стаціонару.

При рентгенологічному дослідженні обов’язковим є екранування гонад, щитоподібної залози та очей пацієнта.

У дітей раннього віку має бути забезпечено екранування всього тіла за межами досліджуваної ділянки.

Усі індивідуальні засоби захисту, які містять свинець, мають бути зачохлені і промарковані датою перевірки і терміном їх використання.

Вагітним жінкам рентгенологічне дослідження виконують тільки за гострими клінічними показаннями. Дослідження проводять у другій половині вагітності за винятком необхідності надання невідкладної медичної допомоги.

При рентгенологічному дослідженні дітей молодшого віку мають застосовуватися спеціальні фіксуючи пристрої, а при їх відсутності для підтримання дітей залучаються їх батьки.

При всіх видах рентгенологічних досліджень перебування в процедурній більше одного пацієнта забороняється.

Усі заходи, що використовуються, повинні бути скеровані на максимальний захист пацієнта від впливу іонізуючого випромінювання.

Бережіть себе та будьте здорові!