МЕНСТРУАЛЬНА ГІГІЄНА

Хочемо привернути увагу для адекватного ставлення до природного процесу жіночого здоров’я, а також до доступу засобів для менструальної гігієни, зокрема.

Менструація — біологічний процес, який був, є й буде з нами впродовж усього життя людства, адже завдяки йому ми з’являємося на світ. У період менструації в жінки з’являються вагінальні виділення, що містять слизову оболонку ендометрію та певну кількість крові.

Проте навіть саме слово «місячні» досить стигматизоване й замовчуване в побуті й медіа. А тенденція придумувати для процесу менструації метафоричні назви, як от «критичні дні» чи «небажані гості» ще розповсюджена в українському суспільстві.

В Україні такі засоби, як прокладки, тампони та менструальні чаші жінки купують власним коштом. Від початку широкомасштабної війни українки переживають менструації ще в бомбосховищах. Ми писали як підготуватися до цього й на чому зосередитись https://bit.ly/3LPFgG8.

В областях, де ведуться активні бойові дії, жіночих гігієнічних засобів для менструації може не бути в наявності, тому їх доставляють гуманітарним вантажем.

Увесь світ із захватом спостерігає за сміливістю українок. Хіба після такого можна соромити нас за те, якою є наша природа?

Менструальний цикл і чому за ним треба стежити
Зазвичай менструація починається у дівчат 11–15 років і триває в середньому до 50 років. Частіше за все повторюється кожні 28 днів, але з урахуванням особливостей кожного організму тривалість циклу може коливатися від 21 до 35 днів.

Менструація триває від 3 до 8 днів. Під час менструації жінка втрачає 30–40 мл крові, найбільш рясні виділення бувають у перші 2 дні.

Менструальна гігієна
Прості правила для кожної жінки:

🔴Прокладки, тампони чи інші засоби гігієни потрібно змінювати кожні 3–4 години, навіть якщо вони не заповнені.
🔴Перед тим, як змінити засіб гігієни, й опісля потрібно ретельно помити руки з милом.
🔴Варто 2–3 рази на день дотримуватись чистоти зовнішніх статевих органів, особливо перед зміною засобу менструальної гігієни й обов’язково — перед сном. Душ підходить для цього значно краще, ніж ванна. Також необхідно регулярно змінювати рушник.
🔴Щоденної гігієни потребують саме зовнішні статеві органи: лобок, великі й малі статеві губи, залози перед входом до піхви, бартолінові залози та клітор.
🔴Вагіна не потребує щоденного очищення. Мило, гелі для душу, спринцювання взагалі не бажані при повсякденному догляді, оскільки вони знищують корисну мікрофлору органу і порушують баланс рН.

Менструальний біль

Або альгодисменорея — поширене явище, що проявляється як біль у нижній частині живота, який часто супроводжується й такими симптомами як пітливість, головний біль, нудота, блювота, діарея та тремор до або під час менструації. За різними даними, з цією проблемою стикаються від 45% до 95% усіх жінок репродуктивного віку.

За призначенням лікаря можна приймати знеболювальні або нестероїдні протизапальні препарати в найбільш болісні дні. У випадку, коли нестероїдні протизапальні препарати не допомагають, гінеколог може призначити гормональні ліки. Самолікування гормональними препаратами не дозволяється.

Чи шкодить фізична активність під час менструації?

Зазвичай менструація зовсім не привід відмовлятися від фізичної активності. Навіть навпаки: легкі вправи, йога, прогулянки допоможуть почуватися краще та зменшити менструальний біль. Проте якщо біль сильний, виділення дуже рясні, то краще відкладіть спорт і зверніться до лікаря. Також варто зменшити навантаження на прес і спину, відмовитися від стрибків і скручувань, перевернутих поз у йозі.

Особливості харчування

У цей період жінкам бажано їсти продукти із вмістом заліза, адже через кровотечу запаси заліза в організмі зменшуються. Також варто додати продукти з вмістом калію та магнію для кращого режиму сну та попередження стресу. Їжте збалансовано: сочевицю, крупи, бобові, горіхи, рибу, фрукти, зелені листові овочі, а також пийте достатньо води.